MENU
zdravy-zivot

Sú prepeličie vajíčka skutočne lepšie ako slepačie? Prezradí odborníčka

Slepačie a prepeličie vajíčka
Zdravý život

Sú prepeličie vajíčka skutočne lepšie ako slepačie? Prezradí odborníčka

Pozeráte sa na slepačie vajíčka ešte stále cez prsty kvôli ich obsahu cholesterolu? Treba ich vylúčiť z jedálneho lísta a nahradiť menšími, prepeličími?

Tri až štyri prepeličie vajíčka sa rovnajú približne jednému slepačiemu. „Tvrdenie, že neobsahujú cholesterol alebo ho majú menej ako slepačie, je nepravdivé. V sto gramoch prepeličích vajec je takmer dvojnásobné množstvo cholesterolu v porovnaní so slepačími. Majú o niečo vyššiu energetickú hodnotu, nižší obsah vitamínu A a o niečo vyšší obsah železa. Ak má niekto alergiu na vaječnú bielkovinu, s najväčšou pravdepodobnosťou ju bude mať aj na bielkovinu prepeličieho vajíčka,“ upresňuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

Hodí sa aj pri diéte

Napriek tomu, že slepačie vajíčka prekonali obdobie zatracovania, postupne našli využitie aj v liečebnej výžive. Výhodou nie je len dobrá stráviteľnosť. Vďaka vysokému obsahu bielkovín a tukov vás výborne zasýti pri pomerne nízkej energetickej hodnote. Jedno vajce má energetickú hodnotu približne 360 kJ. Ide asi o tri percentá denného energetického príjmu.

V sto gramoch prepeličích vajec je takmer dvojnásobné množstvo cholesterolu v porovnaní so slepačími.
 

Počítajte však s tým, že keď si pripravíte praženicu či volské oko, bude obsah energie vyšší. Za rastúcimi hodnotami sa skrýva príprava na tuku. „Podobnú energetickú hodnotu má napríklad sto gramov vareného hrachu, šošovice alebo uvarených zemiakov. Okrem rozličných redukčných diét sa ako koncentrovaná potravina využíva najmä vo výžive detí, starších osôb a rekonvalescentov,“ hovorí o jeho využití skúsená odborníčka Jana Jurkovičová. 

Pozor na uskladnenie

Najmä počas letných mesiacov sa oplatí dávať väčší pozor na dátumy spotreby vajíčok. Podľa odborníkov sú vajíčka stabilné asi štyri týždne po znesení. Nemusíte ich uskladňovať v chladničke, ak máte k dispozícii chladnejšiu komoru. Tam ich však nedržte dlhšie ako osemnásť dní. Na obale z obchodu máte uvedený dátum spotreby.

Ak máte domáce vajíčka, vždy si na ne napíšte dátum, budete sa v ich používaní ľahšie orientovať. Nezapamätáte si, ktoré sú znesené skôr. Určite ich neumývajte, lebo narušíte prirodzenú ochrannú vrstvu na škrupine. V prípade zašpinenia, jemne zotrite nečistoty suchou handričkou alebo mäkkou kefkou. Obal na vajíčka má ešte jednu výhodu. Aj v chladničke udrží stabilnú teplotu. Tá sa napríklad naruší, ak vyložíte vajíčka do dvier, ktoré otvárate často. Vajíčka tak prichádzajú o svoju kvalitu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor