MENU
zdravy-zivot

Sú modriny po operácii nebezpečné? Ako sa ich čím skôr zbavíte?

Bandážovanie je pri modrinách dobrá pomoc.
Zdravý život

Sú modriny po operácii nebezpečné? Ako sa ich čím skôr zbavíte?

Krvným zrazeninám a opuchom sa po operácii sa nevyhnete. Lekár vysvetľuje, prečo vznikajú, či sú nebezpečné a ako urýchliť ich vstrebanie.

Hematómy, čiže modriny, sú bežný pooperačný jav. Ich veľkosť závisí od rozsahu chirurgického zákroku, od zrážavosti krvi,  vašej náchylnosti na zvýšenú alebo zníženú krvácavosť a od stavu a kvality vašej cievnej steny. Preto sú viac problémoví pacienti, ktorí užívajú lieky proti zrážaniu krvi alebo lieky z obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ale aj fajčiari a diabetici. Viac o pooperačných modrinách povie plastický chirurg  MUDr. Jozef Fábry

Dráma v tele začína nevinne. 5 varovaní, že cievy hlásia naliehavý problém

Keď je pacient rizikový z dôvodu zvýšenej krvácavosti, operuje sa?

Je rozdiel, či ho operujete zo zdravotných, alebo z estetických dôvodov, či je zákrok akútny, alebo plánovaný. Úprava očných viečok, zväčšenie pŕs či odsatie tuku sú výkony, ktoré sa dajú vopred naplánovať. Ak ste žena, ideálny termín je po menštruácii, nie pred ňou alebo počas nej. Ak užívate lieky proti zrážavosti krvi, po dohode s internistom vám navrhneme, aby ste postupne znižovali ich dávkovanie. 

Ak žene koliduje termín chirurgického zákroku s menštruáciou, môže to riešiť liekom na jej oddialenie?

Neodporúčam užívať hormonálny preparát, ktorý potláča menštruačné krvácanie. Navonok síce nekrvácate, ale organizmus je na to nachystaný a reaguje presne tak, ako keby ste menštruáciu mali. V užívaní hormonálnej antikoncepcie ale nevidím problém.

Niektorí ľudia majú sklon k tvorbe krvných zrazenín a pred operáciou sa im podáva liek s obsahom heparínu. Chirurgovia to vraj nemajú radi, lebo „telo leje“.

Pre operatéra je rozhodujúce interné predoperačné vyšetrenie pacienta. Ak internista odporúča pichnúť mu tento liek, musíme to rešpektovať. 

Záchrana proti vysokému cholesterolu a zrazeninám. Pre omyl väčšine chýba

Tvoria sa pooperačné modriny len v podkoží, alebo aj inde v tele?

Pri menších estetických zákrokoch sa objavujú hematómy najmä v podkoží, pri väčších zákrokoch, napríklad po korekcii nosa, zväčšení prsníkov či odstránení kože z brucha, aj v dutinách a vo svaloch. Podobné je to aj pri operačných výkonoch, indikovaných zo zdravotných dôvodov.

S modrinami po chirurgických výkonoch sa často spájajú opuchy. Dá sa im vyhnúť?

Opuch znamená, že v medzibunkovom priestore sa zväčšil objem tekutiny, ktorú by mal odvádzať lymfatický systém. Opäť závisí od rozsahu zákroku a zdravotného stavu pacienta, kedy opuch zmizne. Treba s ním skrátka rátať. Prevenciou proti opuchom a zrazeninám je vhodná operačná technika, aplikácia sťahovacích obväzov a studených obkladov, polohovanie a dodržiavanie pooperačného režimu.

 Príznaky vás môžu prezradiť: 7 typov ľudí, ktorým hrozí upchávanie ciev

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia