MENU
zdravy-zivot

6 SUPER dôvodov prečo sa oplatí jesť pravidelne broskyne

Broskyne vám vylepšia pleť i srdcovo-cievny systém.
Zdravý život

6 SUPER dôvodov prečo sa oplatí jesť pravidelne broskyne

Vymeňte ich za koláče alebo zákusky. Sladké a šťavnaté broskyne sú doslova lahôdkou. Navyše takou, ktorá posilní i zdravie.

Milujete broskyne? Ste vo výhode! Obsahujú množstvo živín, ktoré vám posilnia zdravie. Už ich farba napovedá, že broskyne sú bohaté na vitamín A. Jeho pravidelná konzumácia posilňuje a zlepšuje zrak, pôsobí priamo v sietnici. Broskyňu určite nešúpte. Plody však pre konzumáciou umyte. Drobné chĺpky, ktoré ste na ovocí určite postrehy, chránia ovocie na jednej strane pred stratou vody a na strane druhej pred nadmernou absorpciou vody. 

1. Spomalia starnutie

Vďaka pravidelnej konzumácii broskýň bude vaša pleť žiarivejiša. Za všetkým sa skrýva kombinácia vitamínov C a E, ktoré patira k významným antioxidant a chránia kožné bunky pred voľnými radikálmi. Najmä dámy by mali mať v čase sezóny broskyňu vždy po ruke. Spomalí sa proces starnutia pleti a bude vyzerať mladšie. 

2. Posilnia imunitu

Suchý kašeľ vám pomôže zvládnuť aj med.Suchý kašeľ vám pomôže zvládnuť aj med.
Zdroj: Shutterstock

Vitamín C zároveň tradične posilňuje imunitný systém. A to sa v súčasnosti oplatí nepretržite, nielen v časom tradičných sezónnych viróz. Momentálne je ideálny čas ako si doplniť céčko prirodzeným spôsobom a konzumáciou čerstvého ovocia, ktoré je tradičné pre naše zemepisné šírky. Broskyne obsahujú aj rastlinné farbivá, flavonoidy, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi, čím zároveň posilňujú imunitný systém. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor