MENU
zdravy-zivot

Stúpa? 7 rád lekárov, ako si znížiť tlak aj bez liekov

Ženy sú až do menopauzy chránené pred vysokým tlakom estrogénmi. No pre tie s nadváhou to neplatí ani v mladosti. Pohyb je nutný!
Zdravý život

Stúpa? 7 rád lekárov, ako si znížiť tlak aj bez liekov

Vyšší či dokonca vysoký tlak si vôbec nemusíme uvedomovať, no na naše zdravie má nedozierne dopady. Negatívne. Ako ho znížiť bez liekov?

Za optimálny sa považuje krvný tlak do 120/80. Ak si nameriate tlak v rozmedzí 120-129/80-84, môžete byť ešte spokojní,  takýto tlak lekári označujú za normány. Rozpätie 130-139/85-89 je síce ešte normálny, no z lekárskaho pohľadu už vysoký normálny. Všetky vyššie hodnoty sa už označujú ako hypertenzia. Ak sa jej nechcete dočkať, alebo ak ju chcete zvrátiť späť do normálnych hodnôt, musíte pravdepodobne začať inak žiť. 

Príliš dlhé čakanie Slovákov kvôli liečbe tlaku? U lekárov nastali zmeny!

Lepšie ako prevencia, nutné ako brzda tlaku

Len v krátkosti čo neliečený vysoký tlak spôsobuje, aby bolo jasné, že snaha o jeho zníženie má veľký význam. Poškodzuje obličky aj srdce a môže privodiť ich zlyhanie, je za polovicou mozgových mŕtvic a srdcových infarktov. Výpočet by mohol byť oveľa dlhší, ale toto ako memento asi úplne stačí.

Ak ste si opakovane namerali niečo cez 130/85, mali by ste okamžite začať s nasledovným:

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor