MENU
zdravy-zivot

Štúdie o KÁVE a ČAJI potešia. Pravidelným pitím sa vyhnete TÝMTO ochoreniam

Cheerful,Young,Woman,Having,Tea,With,Cake,At,The,Cafe

Súvisiace témy

Zdravý život

Štúdie o KÁVE a ČAJI potešia. Pravidelným pitím sa vyhnete TÝMTO ochoreniam

Vďaka antioxidantom v káve a čaji môžete predchádzať vzniku mnohých závažných ochorení. Dopriať si tak môžete aj 5 šálok týchto nápojov denne a urobíte niečo pre svoje zdravie.

Káva verzus čaj

Pitím kávy a čaju pomáhate predchádzať mnohým vážnym ochoreniam.Pitím kávy a čaju pomáhate predchádzať mnohým vážnym ochoreniam.
Pitím kávy a čaju pomáhate predchádzať mnohým vážnym ochoreniam.
Zdroj: Shutterstock

Káva je po čaji druhým najkonzumovanejším nápojom na svete. Väčšina z vás si bez nich ani nevie predstaviť deň. Pijete ich ráno ako životabudič a správny štart do nového dňa, poobede na nakopnutie po výdatnom obede a niekto ešte aj podvečer ako formu oddychu. Okrem toho, že ich pijete pre nezameniteľnú chuť a arómu, prinášajú podľa štúdií mnoho zdravotných benefitov.

Kofeín v káve má stimulačné účinky, udržuje vaše telo aktívne a zvyšuje tlak. Čaj obsahuje o polovicu menej kofeínu, ale tiež vie povzbudiť.

Aj napriek mnohým zdravotným výhodám kávy a čaju, môže veľa kofeínu negatívne vplývať na duševné zdravie, hlavne spôsobiť úzkostné stavy, podráždenosť a problémy so spánkom. Preto treba tieto chutné nápoje konzumovať s mierou.

Anketa
Čo pijete radšej?

Pitie kávy a čaju pôsobí ako prevencia pred závažnými ochoreniami. Ktorými, tak to sa dočítate na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor