MENU
zdravy-zivot

Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

Lekár nemusí počuť absolútne nič a napriek tomu môžete mať dýchací systém prelezený chlamýdiami.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

Začne to obyčajnou nádchou a kašľom, pokračuje zápalom pľúc bez horúčky a zlyhaním dôležitých orgánov. Nepodceňujte pľúcne chlamýdie, často ich neporazia ani antibiotiká.

Strašia vás pľúcne chlamýdie? Za problémami dýchacích ciest stoja obyčajne dva druhy chlamýdií, chlamydiophylla pneumoniae a chlamydiophylla psittaci. Kým prvé baktérie sa rýchlo šíria v kolektívoch, druhé sa najčastejšie objavujú u chovateľov papagájov. 

Ako chrípka

Chlamydiophylla pneumoniae je kvapôčkovo prenosná baktéria. Šíri sa rovnako ako chrípka. Zabrániť nakazeniu nie je jednoduché  a ubrániť sa môžete iba dostatočne silnou imunitou. Pri kontakte s baktériami sa môžu stať prakticky 3 veci:
• organizmus si s baktériami poradí
• choroba sa výrazne neprejaví a vy ju prenášate ďalej
• ochoriete

Nemusia ich zistiť

Či máte v dýchacom systéme pľúcne chlamýdie sa nedá zistiť ihneď. Začiatok ochorenia sa veľmi podobá začiatku chrípky. Začnete byť unavený, kašlete a máte zvýšenú teplotu. To je najčastejší dôvod, prečo sa na chlamýdie nemyslí. „Pôvodcami mnohých infekcií, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežná chrípka či zápaly horných alebo dolných dýchacích ciest, sú práve pľúcne chlamýdie,“ potvrdzuje všeobecný lekár MUDr. Ivan Halmo. Ani krvné vyšetrenie ich neodhalí ihneď. Protilátky sa v krvi objavia až dva týždne po prekonaní najhoršieho. Ochorenie často postihuje malé deti, ktoré ešte nemajú dostatočne rozvinutý imunitný systém. Postihuje j seniorov a inak chorých ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu.

Exotická bylina zabíja plesne aj pľúcne chlamýdie

Pri zápale pľúc ich nepočuť

Pľúcne chlamýdie síce najčastejšie napádajú horné dýchacie cesty, ale to neznamená, že si nemôžu vybrať inú časť dýchacieho systému. V závažných prípadoch vyvolajú aj zápal pľúc. Problémom je i to, že ten sa nemusí prejavovať typicky a pri vyšetrení ošetrujúci lekár nič zvláštne nepočuje. Pri studenom zápale pľúc navyše chýba zvýšená teplota, preto ochorenie ľahko podceníte. Na jeho odhalenie však stačí špeciálne vyšetrenie, nie je nijako zložité, pretože ide o obyčajný röntgen. 

Nie je to len kašeľ. Rozpoznáte studený zápal pľúc?

Potrebujete antibiotiká

Na chlamýdie neúčinkujú všetky antibiotiká! Iba širokospektrálne, a niekedy budete potrebovať aj viac balení. Chlamýdie nezničíte ľahko. Zatiaľ čo jedny sú v akcii a rýchlo sa množia, druhé sú pasívne a spia. Práve to robí problémy v liečbe.  Ak netrvá dostatočne dlho, antibiotiká zničia len prvé chlamýdie. Človek sa cíti lepšie, ale len do chvíle, kým neožije druhá, spiaca skupina, a nezačne robiť v bunkách šarapatu. Po ukončení životného cyklu chlamýdie infikovanú bunku usmrtia a vyhliadnu si novú obeť. „Práve preto by liečba antibiotikami mala trvať minimálne tri až šesť týždňov, inak sa infekcia vracia,“ vysvetľuje lekár.

Túto smrteľnú chorobu pľúc ohlásia vaše prsty!

Podceňovať liečbu sa neoplatí, chlamýdie sa ukryjú v bunkách dýchacieho systému a pri ďalšom výkyve imunitného systému sa ozvú v plnej paráde. Niekedy stačí, ak sa dve noci menej vyspíte alebo prežívate stresové obdobie, a oni zaútočia. 

Chováte vtáky?

Ak máte v klietke papagáje a pravidelne bojujete s kašľom, neriešte to len s voľne dostupnými sirupmi a kvapkami. Baktéria Chlamydiophila psittaci dostala meno podľa papagája. Už to prezrádza, kde môžete hľadať nositeľa infekcie. Nejde pritom iba o papagáje, ale vtáky všeobecne. Prostredníctvom výkalov, trusu i moču, sa tento druh baktérií prenáša na človeka. Ochorenie najčastejšie trápi : veterinárov, chovateľov vtákov, ošetrovateľov v ZOO, ale aj pracovníkov zverimexov a ornitológov. Aj v prípade chlamydiophila psittaci sa nasadzuje antibiotická liečba.

Bolesť na hrudi pri kašli: Takto si ju nevedomky zhoršujete!

Koľko kašlete?

Nepodceňujte dlhodobý kašeľ. Okrem zápalu pľúc sa môže rozvinúť zápal ďalších orgánov. Najčastejšie mozgu, pečene alebo obličiek. Ak dlhodobo kašlete, máte podozrenie, že ste prišli do styku s človekom, ktorý má pľúcne chlamýdie alebo ste boli v kontakte s vtáčim močom a trusom, navštívte vášho ošetrujúceho lekára. Súčasne ho nezabudnite na túto možnosť upozorniť, pretože mnoho postihnutých pľúcnymi chlamýdiami sa nelieči, pretože sa na ne často nemyslí.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor