MENU
zdravy-zivot

Studený obklad alebo horúci? Chlad pôsobí ako lieky proti bolesti. Kedy pomôže teplo?

Na bolesť hlavy si studený obklad dáte bez problémov? A kam ešte?

Súvisiace témy

Zdravý život

Studený obklad alebo horúci? Chlad pôsobí ako lieky proti bolesti. Kedy pomôže teplo?

Spálili ste si ruky na žehličke alebo ste nohu priložili k výfuku na motorke? Na popálené miesto nikdy nedávajte studený obklad! Čo vám pomôže?

Pri prvej pomoci sú studené obklady nenahraditeľné. „Chlad pôsobí ako lieky proti bolesti. Zmierni bolesť, opuch a krvácanie do podkožia. Studené obklady použite na udreté svaly i kĺby a po desiatich minútach ich vymeňte za čerstvé. V športovej medicíne sa používa aj chladiaci sprej, v lekárni kúpite rôzne gély,“ vymenúva docent MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., dlhoročný záchranár a prezident Slovenského Červeného kríža, a prízvukuje, že obklad nedávajte na poškodenú kožu! Opatrne aj s vreckom mrazenej zeleniny alebo s kockami ľadu. „Neprikladajte si ich priamo na kožu, ale zabaľte ich do uteráka alebo do utierky. Inak by vám mohli vzniknúť omrzliny,“ varuje odborník.

Dve minúty po tomto nikoho nebozkávajte! Hrozí prenos smrtiacej baktérie

3 dni po

Na udreté svaly a kĺby môžete použiť aj suchý teplý obklad, ale až tri dni po úraze. Podporí prekrvenie a urýchli hojivé procesy. „Ohrievanie pomôže aj pri kolike a bolestivej menštruácii. Buďte však opatrní, nahrievajte, len keď viete, o akú bolesť ide. Pri zápale v brušnej dutine teplo môže situáciu ešte zhoršiť a laik väčšinou nevie posúdiť, či je príčinou bolesti podráždenie žalúdka alebo zápal pankreasu,“ nabáda na opatrnosť s teplými obkladmi docent Dobiáš.

Slovenský jadrový fyzik o rádioaktivite: Je ako víno

Viete, že?

Studený obklad pomôže i pri zápalových procesoch v koži a podkoží, ale nerieši príčinu. Preto vredy alebo hnisavé zápaly vyžadujú návštevu lekára. Pri horúčke sa však môžete na studené obklady naplno spoľahnúť. Prikladajte ich na hrudník a brucho, vymieňajte ich po desiatich až pätnástich minútach, kým teplota neklesne.

Prečo je jedlo z mikrovlnky zdravšie ako to, ktoré pripravíme klasicky?

Po hltoch

Zábal v plachte s vlažnou vodou má význam aj pri úpale. Vtedy však musíte byť aj v tieni! A to neznamená ukryť sa pod slnečník, ale ísť do chladnejšej miestnosti. Ak nevraciate, môžete popíjať minerálnu vodu zmiešanú na polovicu s vodou z vodovodu. Nevypite veľa naraz, ale často a po hltoch.

Pod prúd

Spálili ste si ruky na žehličke alebo ste nohu priložili k výfuku na motorke? Na popálené miesto nikdy nedávajte studený obklad! Horúčavu tak totiž neodvediete, ale zatlačíte ešte hlbšie do tela. Popálené miesto ochladzujte zásadne prúdom vody.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia