MENU
zdravy-zivot

ŠTRÚDĽA nikdy nesklame! 4 NAJ recepty, ktoré sa vždy podaria

Apple,Strudel,With,Cranberries,And,Walnuts
Zdravý život

ŠTRÚDĽA nikdy nesklame! 4 NAJ recepty, ktoré sa vždy podaria

Postup na sladké dobroty z domáceho i kúpeného cesta máme z redakcie Dobré jedlo. Vyberiete si?

Rýchla s makom a lekvárom

strudlastrudla
Zdroj: Dobré jedlo

Potrebujeme:

  • 1 balenie hotového štrúdľového cesta 
  • 200 g mletého maku 
  • 100 g práškového cukru
  • 100 ml mlieka
  • 1 lyžica masla
  • 2 lyžice slivkového lekváru
  • 1 vajce na potretie

Postup: 

  1. Pripravte plnku: Zmiešajte mak s cukrom. Mlieko a maslo zahrajte, premiešajte a zalejte mak. Pridajte slivkový lekvár.
  2. Hotové cesto rozbaľte a navrstvite naň plnku. Zahnite na ňu spodné okraje a potom opatrne pomocou papiera na pečenie cesto zrolujte.
  3. Potrite rozšľahaným vajcom a v rúre vyhriatej na 190 °C pečte asi 45 minút.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor