MENU
zdravy-zivot

Sociálny dištanc dá zabrať každému. Ako si udržať psychiku vo forme?

Varovné príznaky zákernej choroby neprehliadajte a čím skôr navštívte lekára.

Súvisiace témy

Zdravý život

Sociálny dištanc dá zabrať každému. Ako si udržať psychiku vo forme?

Koronavírus zasahuje do všetkých oblastí života. Hoci sa často poukazuje na ekonomickú stránku, o nič lepšie na tom nie je ani psychika. Veľkým problémom je obmedzenie kontaktov.

Trvá to už príliš dlho. Človek totiž prirodzene vyhľadáva sociálny kontakt, nechce žiť v izolácii. Pri pravidelných stretnutiach s rodinou či priateľmi sa ľahšie udržíte v psychickej pohode, to je fakt. Obmedzenie sociálnych kontaktov na minimum pre to u mnohých po čase vyvoláva úzkosť alebo dokonca paniku.

Musíme sa prispôsobiť?

Neplatí to však len pre tých, ktorí už pred pandémiou mali psychické problémy. Ohrozené je i duševné zdravie ľudí, ktorí boli zvyknutí na bohatý spoločenský život. Zrazu neviete čo s časom. A ruku na srdce, sms správy, telefonáty či videohovory nemôžu natrvalo nahradiť osobné kontakty. Kým sa pravidlá uvoľnia, treba viac zapracovať na psychickej rovnováhe. A stretnutia s priateľmi či rodinou určitým spôsobom kompenzovať. V prvom rade sa musíte starať o tom, aby sa existujúci psychický stres zbytočne neznásobil. Odborníci zdôrazňujú, že najdôležitejšia je v tomto prípade schopnosť prispôsobiť sa. Mnohí sa zameriavajú na to, ako sa počas pandémie naučiť trénovať psychickú pohodu. Pre všetkých je to novinka, ale prichádzajú aspoň zo základnými radami.

Ako bojovať?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia