MENU
zdravy-zivot

Čo robí stres s vašim zdravím. Ako pôsobí akútny a ako chorobný stres?

Žijem v ustavičnom strese.

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo robí stres s vašim zdravím. Ako pôsobí akútny a ako chorobný stres?

Naháňajú vás termíny, ničí počasie, mali by ste sa s deťmi učiť a prehlbuje sa partnerská kríza? Nepodliehajte stresu, inak vám sadne na vnútorné orgány, pleť a chrbát. Budete sa diviť, čo všetko vás bude bolieť!

„Stres je prežívanie a to sa zákonite viaže na vegetatívny nervový systém, ktorý je prepojený s telesnými orgánmi,“ vysvetľuje psychologička PhDr. Elena Brozmanová. Dlhodobý stres sa prejaví v búšení srdca, zvýšenom krvnom tlaku či v celkovej slabosti.“ Vedci zistili súvislosť medzi stresom a zdravotnými ťažkosťami u vyše stopäťdesiattisíc ľudí. Práve prepojenie nervového systému s tráviacim sa zvyčajne skrýva za bolesťami žalúdka či za problémami s trávením v ťažkých životných situáciách. Niekomu sa zhorší ekzém, inému vyskočia na tvári vyrážky, začnú padať vlasy, objavia sa tiky alebo ho sekne.

Nezakrúti vám krkom

So stresom sa často spájajú bolesti hlavy. V náročnom pracovnom či študijnom tempe si ani neuvedomíte, že väčšinu dňa presedíte a už sed ako taký je pre telo neprirodzená poloha. Chrbtica trpí, svaly okolo nej ochabujú a tuhnú… Môžu dokonca zovrieť cievy a tým ovplyvniť prietok krvi. Stres si rád sadá práve na krčnú chrbticu. Pomoc je jednoduchá, zachráni vás pravidelný pohyb alebo odborná masáž. Vďaka profesionálnym hmatom sa možno zbavíte nielen bolesti chrbta a hlavy, ale dosiahnete celkové uvoľnenie organizmu. Masáž podporuje tvorbu endorfínov a, naopak, znižuje produkciu stresových hormónov.

Ak situáciu nevie riešiť, napätie pretrváva a pretaví sa do fyziologickej reakcie
Elena Brozmanová, psychologička

Niekto kričí, iný uteká

Jasné, bez stresu sa žiť nedá. „Stres vzniká ako reakcia na záťažovú situáciu,“ vysvetľuje PhDr. Elena Brozmanová. „Najväčšmi sa človek vybudí, keď sa cíti v ohrození, prípadne sa niečoho obáva. Ak situáciu nevie riešiť, napätie pretrváva a pretaví sa do fyziologickej reakcie.“ Výskumy ukázali, že stresovú situáciu ľudia najčastejšie riešia útekom, útokom alebo sociálnou oporou, z napätia sa jednoducho vyrozprávate svojim blízkym. Čoraz viac ľudí sa cíti stresovaných aj preto, lebo podnety, ktoré ich obklopujú, sú príliš intenzívne a je ich veľmi veľa.

Ako reagujeme na stres

Akútny

Mozog – Začne mobilizovať celé telo, pripraví ho na silovú alebo rýchlostnú reakciu.
Oči – Začnú sa rozširovať zrenice.
Pľúca – Rozšíria sa priedušky, zrýchli dych, pľúca spotrebujú viac kyslíka.
Srdce – Začne stúpať pulz i krvný tlak, srdce pumpuje na plné obrátky, aby dodalo organizmu väčšie množstvo kyslíka a glukózy.
Pečeň – Uložený cukor glykogén, začne vo väčšom množstve premieňať na glukózu, aby mali svaly viac pohonných látok.
Nadobličky – produkujú viac hormónu katecholamínu, ktorý sa nazýva aj hormón útoku.
Žalúdok – Prestane tráviť, aby energiu mohli čerpať svaly.
Krv – Spomaľuje sa jej prúdenie a zvyšuje zrážavosť pre prípad zranenia.

Chronický

Mozog – Mozgové bunky ohrozuje kortizol, dlhodobé pôsobenie tohto hormónu narúša vnímanie a môže viesť k vyčerpanosti, podráždenosti či k depresiám.
Žalúdok – oslabuje sa prekrvenie žalúdočnej sliznice, čo môže vyústiť do vredov.
Nadobličky – Produkujú kortizol, ktorý spomaľuje trávenie a oslabuje imunitu, adrenalín zvyšuje hladinu cukru i tlak.
Pohlavné orgány – Dlhodobý stres tlmí produkciu pohlavných orgánov.
Krv – Zvýšený krvný tlak a pulz oslabuje pružnosť ciev.

Záťaž vás štartuje

Na druhej strane však odborníci varujú pred súčasnou devalváciou pojmu stres. Existujú dve skupiny záťaže: distres a eustres. Prvý vyvoláva u človeka negatívne pocity, škodí mu a zaťažuje ho. Druhý je pozitívny a môže vás podnietiť na lepšie výkony. „Štandardná záťaž je nevyhnutná na to, aby človek niečo urobil,“ objasňuje odborníčka. „Dôležité je, aby ste sa so stresom vedeli vyrovnať. Musí ho vystriedať útlm, počas ktorého sa organizmus zregeneruje a znova načerpá sily na ‚stres‘.“ So záťažou sa musíte vyrovnať, či už behom, rozhovorom s priateľmi, relaxáciou, alebo meditáciou. Populárne sú kurzy bubnovania alebo kreatívneho kreslenia, fičí aj box alebo záhradkárčenie či ručné práce. Ak pracujete manuálne, uvoľníte sa skôr pri hudbe či pri filme, ak podávate denne psychické výkony, najlepšie vás stresu zbaví ručná robota.

Kedy vyhľadať pomoc?

Chorobný stres vzniká vtedy, keď sa skracuje obdobie relaxácie. Keď nasleduje záťaž za záťažou a nemáte čas vydýchnuť si. Niekto zvládne viac, iný menej. „Sme veľmi rozdielni v takzvanej frustračnej tolerancii. To, čo mňa vytočí, zaťaží, druhý nemusí ani postrehnúť. Ak už stres ohrozuje vaše zdravie, ovplyvňuje správanie a nepomáha klasický oddych, obráťte sa na odborníka,“ nabáda psychologička. Možno sa budete diviť, ako sa na ten svoj stres inak pozriete.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor