MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Prekvapivé faktory, ktoré môžu spustiť migrénu. Tieto by ste nikdy nečakali

Fluorescenčné svetlá

Aj svetlá diskoték môžu spôsobiť migrénu.Aj svetlá diskoték môžu spôsobiť migrénu.
Aj svetlá diskoték môžu spôsobiť migrénu.
Zdroj: Shutterstock

Niektorí ľudia majú problémy s fluorescenčnými svetlami, ktoré sa nachádzajú v mnohých kanceláriách a obchodoch. Tieto svetlá často vibrujú a môžu spôsobiť migrénu u citlivých ľudí. Okrem toho, časté prechádzky medzi miestnosťami s rôznym osvetlením môžu mať tiež podobný účinok.

Zmeny farby

Náhle zmeny farieb v okolí môžu tiež spôsobiť migrénu. Ide napríklad o jazdu cez tunel, pri ktorej sa často mení farba svetla a intenzita jasu. Tento faktor sa týka aj stroboskopického svetla, ktoré môže u niektorých spôsobiť doslova záchvat migrény.

Zmeny v spánkovom režime

Zmeny v spánkovom režime, ako napríklad nedostatok spánku alebo nepravidelný spánkový cyklus, môžu tiež spôsobiť migrénu. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že zmeny v spánkovom režime ovplyvňujú hladinu hormónov a chemikálií v tele, a tie môžu spustiť migrénu. Okrem toho môže byť spúšťačom migrény aj stres z nedostatku spánku. Preto je dôležité dodržiavať pravidelný spánkový režim a zabezpečiť si dostatok kvalitného spánku.

Dr. John Rothrock, odborník na migrénu a profesor na Alabamskej Univerzite, uviedol, že náhle zmeny v spánkovom režime, ako sú napríklad ponocovanie alebo prerušený spánok, môžu tiež spôsobiť migrénu.

SPÄŤ
2/5
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor