MENU
zdravy-zivot

Prekvapivé faktory, ktoré môžu spustiť migrénu. Tieto by ste nikdy nečakali

Netradičné spúšťače migrény sú všade okolo nás.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Prekvapivé faktory, ktoré môžu spustiť migrénu. Tieto by ste nikdy nečakali

Stres, únava, hlad či alkohol môžu spustiť migrénu bežne. Ale existujú aj netradičné faktory, ktoré sú zodpovedné za vznik migrény. Poznáte ich všetky?

Migréna je zákerný stav, ktorý postihuje až 15% populácie. Častokrát sa objavuje náhodne a nie je úplne jasné, čo ju spôsobuje. Známe faktory, ktoré ju môžu spustiť, sú napríklad stres, únava, hlad, menštruácia alebo konzumácia alkoholu. Existujú však aj iné prekvapivé faktory, ktoré môžu byť zodpovedné za jej vznik.

Klimatizácia

Mnoho ľudí má tendenciu podceňovať účinky klimatizácie na ich zdravie, avšak pre mnohých môže byť práve toto zariadenie faktorom spúšťajúcim migrénu. Dôvodom je fakt, že klimatizácia vysušuje vzduch, čo môže spôsobiť vysychanie nosovej sliznice a vyvolávať bolesti hlavy. Navyše, prúdenie chladného vzduchu môže spôsobiť svalové napätie a kŕče.

Vôňa

Parfumy dopĺňajú celkový dojem z človeka, ale u niekoho môžu spustiť migrénu.Parfumy dopĺňajú celkový dojem z človeka, ale u niekoho môžu spustiť migrénu.
Parfumy dopĺňajú celkový dojem z človeka, ale u niekoho môžu spustiť migrénu.
Zdroj: Shutterstock

Vône, a to nielen tie silné a nepríjemné, môžu mať na migrény vplyv. Medzi spúšťače migrény môžu patriť vonné sviečky, parfumy, dezodoranty, mydlá, dezinfekčné prostriedky a dokonca aj vôňa jedla. Dôvodom môže byť citlivosť na určité chemikálie alebo alergia.

Podľa výskumu Americkej spoločnosti pre bolesti hlavy z roku 2016 sú parfumy jednoznačne hlavným spúšťačom migrény. Chemické látky v parfumoch, čistiacich prostriedkoch a cigaretovom dyme, ktoré aktivujú pachové signály v mozgu známe ako odoranty, môžu niekedy dráždiť dutiny a viesť k silným bolestiam hlavy. Táto neznášanlivosť vôní sa nazýva osmofóbia, ktorá nielenže zhoršuje existujúce záchvaty migrény, ale môže podnietiť aj nové.

Štúdia z roku 2014, ktorú spomína Daily Mail, na 200 pacientoch s migrénou a 200 pacientoch s tenznou bolesťou hlavy zistila, že 70 percent tých, ktorí dostali migrénu, malo aj príznaky osmofóbie, zatiaľ čo v skupine pacientov s tenznou bolesťou hlavy nemal príznaky osmofóbie nikto. Z týchto 70 percent, u ktorých sa spustili zápachy, viac ako tri štvrtiny obviňovali parfumy.

Domáce čistiace prostriedky a adstringenty, farby a benzín, sú tiež bežnými pachovými delikventmi.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor