MENU
zdravy-zivot

Stres, problémy a depresia: Ako prežiť sviatky v psychickej pohode?

Zatočte s depresiou cez Vianoce.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Stres, problémy a depresia: Ako prežiť sviatky v psychickej pohode?

Na Vianoce sa tešíte ako všetci ostatní, no zároveň vo vás vyvolávajú tlak a obavy z príprav, nevyriešených súkromných problémov či rodinnej situácie. Ako ich zvládnuť čo najlepšie?

Hoci sú Vianoce najkrajším obdobím v roku, nie každý si dokáže užiť sviatočné prípravy a vychutnať čas s rodinou v pohodovej atmosfére a s úsmevom na perách. 38% ľudí podľa výskumu americkej psychologickej asociácie tvrdí, že tieto sviatky pre nich znamenajú zvýšené hladiny stresu a ďalších 26% cíti osamelosť a úzkosť. 10-20% ľudí prežíva depresívne stavy z dôvodu sezónnej afektívnej poruchy.

Podľa psychológov je kľúčom k tomu, aby ste strávili prázdniny v psychickej pohode, predovšetkým dodržiavanie týchto hlavných zásad:

  • zníženie očakávaní,
  • odpustenie,
  • spomalenie tempa,
  • pokora.

Ničiteľ perfekcionizmus

Vo všeobecnosti platí, že ľudia majú nereálne očakávania a cítia sa pod tlakom, aby dokázali blízkym vytvoriť dokonalé sviatky. Deň má iba 24 hodín a stihnúť všetky veci na vašom zozname je jednoducho nereálne. Spomaľte tempo vydýchnite si a nájdite potešenie v maličkostiach, a to aj napriek tomu, že nestihnete všetko, čo ste si zaumienili!

Sviatky a boj s depresiami

Sezónne afektívne poruchy ovplyvňujú náladu aj z dôvodu nedostatku slnečného svetla počas zimných mesiacov. Ďalšími faktormi, ktoré na ľudí počas Vianoc môžu ťažko vplývať je i smútok zo straty milovaného človeka, zdravotné či emocionálne problémy v rodine a priťažia i pocity z nedávneho rozchodu, ktoré sa počas tohto emotívneho obdobia opäť vynárajú.

Jednoduché to nie je len pre samotného člena rodiny, ktorý trpí či už fyzickými alebo psychickými ťažkosťami, ale ani pre príbuzných. Stále by ste si však mali uvedomovať, čo pre vás i pre neho znamená spoločne strávený čas a aj keď nepochybne vynaložíte veľa úsilia, aby ste si zachovali vnútorný pokoj, nič lepšie ako venovanie trpezlivosti a lásky ani nemôžete v tento čas darovať. Ak chcete pomôcť niekomu, kto bojuje s duševným ochorením, ponúknite mu svoj čas, pripravte mu pokojný program, pri ktorom sa odreaguje od povinností. Tie pacientov s diagnózou depresie mimoriadne unavujú. Pomôže zmena prostredia, no predovšetkým pocit, že sú potrební a milovaní. 

Aj vy ste dôležití!

Nezabúdajte sa sústrediť aj na seba a vlastnú spokojnosť! Najdôležitejšie je nepodliehať úvahám o osamelosti či nešťastí. Navštívte priateľov, neduste v sebe všetky emócie a venujte sa aktivitám, ktoré vás upokojujú. Prídete pri nich na iné myšlienky. Majte krásne a hlavne pokojné sviatky! 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor