MENU
zdravy-zivot

Stres oslabuje imunitu. Neriskujte a odbúrajte ho. Ktoré športy sú ideálne?

Neprestaňte sa hýbať, šport vám pomôže odbúrať stres.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Stres oslabuje imunitu. Neriskujte a odbúrajte ho. Ktoré športy sú ideálne?

Napätia sa oplatí zbaviť. Ak si na vás zasadne, prepadne vás zlá nálada a odnesú si to aj vaše dýchacie cesty.

Máte toho v práci veľa? Zostaňte optimistickí a športujte. Na pesimistov si rýchlejšie sadnú infekcie horných dýchacích ciest. Potvrdila to aj štúdie univerzitnej kliniky v Hamburgu a univerzity v anglickom Roehamptone. Škodlivejší je chronický stres, využite víkend a sústreďte sa na jeho odbúranie. 

Prečo? Pri dlhodobom strese, za ktorým najčastejšie stoja problémy v práci či klesá počet i aktivita imunitných buniek v krvi. Športový vedec Gernot Schauer zostavil pre magazín Fit for Fun zoznam športov, ktoré sú ideálne na odbúranie stresu. Dôležité je aj v tom, či pociťujete len vnútorný nepokoj alebo nebodaj obrovský príval hnevu. 

Joga a taiči

Pokiaľ u vás stres väčšinou vyústi do vnútorného nepokoju, vyskúšajte aktivity, ktoré sprevádzajú relaxačné a dýchacie techniky. Napríklad súčasťou jogy alebo taiči je vedomé spomalenie. Pre niektorých ľudí sú však príliš pokojné.

Čo vám ešte pomôže? ►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor