MENU
zdravy-zivot

Varovanie z krvných testov! Nebezpečné triglyceridy znížite malým trikom

Triglyceridy sú dôležitým ukazovateľom zdravia srdca.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Varovanie z krvných testov! Nebezpečné triglyceridy znížite malým trikom

Okrem vysokého krvného tlaku a cholesterolu je nutné držať na uzde aj triglyceridy. Môžu zvýšiť riziko niektorých ochorení a niektoré potraviny k tomu prispievajú.

Triglyceridy sú typy lipidov, čiže tuku, ktorý sa nachádza v našej krvi. Keď jeme, naše telo premieňa všetky kalórie, ktoré nepotrebujeme hneď využiť, na triglyceridy a tie sa ukladajú v tukových bunkách. Keď energiu potrebujeme medzi jedlami, naše hormóny ich uvoľnia. Ak však konzumujeme viac kalórií, ako spálime, a to sa týka najmä jedál s vysokým obsahom sacharidov, môžeme mať v krvných výsledkoch vysokú hladinu triglyceridov a volá sa to hypertriglyceridémia.

Triglyceridy sa zvyčajne kontrolujú v rámci vyšetrenia cholesterolu a môžete ich nájsť pod pojmom lipidový profil alebo lipidový panel. Na odber krvi treba prísť nalačno.

Vysoká hladina triglyceridov môže prispievať ku kôrnateniu tepien alebo zhrubnutiu ich stien. Tento proces poznáme pod pojmom arterioskleróza. Zvyšuje to riziko mozgovej príhody, srdcového infarktu a srdcových ochorení. Extrémne vysoké hladiny triglyceridov môžu spôsobiť aj akútny zápal pankreasu, čiže pankreatitídu.

Vysoké hladiny triglyceridov sú často príznakom ďalších ochorení, ktoré zvyšujú riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody, vrátane obezity a metabolického syndrómu - súboru ochorení, ktorý zahŕňa príliš veľa tuku okolo pása, vysoký krvný tlak, vysoké hladiny triglyceridov, vysokú hladinu cukru v krvi a abnormálne hladiny cholesterolu.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor