MENU
zdravy-zivot

Diabetici, POZOR na glykémiu! Môže pomôcť aj TAKÁTO strava

Danger,Of,Fat,Or,Obesity,And,Risk,Of,Diabetes,Mellitus
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Diabetici, POZOR na glykémiu! Môže pomôcť aj TAKÁTO strava

Pre diabetikov môže byť úprava jedálneho lístka riešením ich zdravotných problémov. Na stabilizovanie hladiny cukru v krvi by mohla pomôcť aj paleo diéta. Ako funguje? A je naozaj prospešná aj pre cukrovkárov?

Ako diabetici ste už premýšľali niekedy o tom, že by ste začali držať nejakú diétu? Aby ste stabilizovali hladinu cukru v krvi? Alebo v prípade, že máte nadváhu aj schudli? Možno máme pre vás riešenie.

Cukrovka alebo diabetes mellitus sa stáva celosvetovým problémom a civilizačným ochorením. Len na Slovensku máme cez 300 000 ľudí s cukrovkou. Ide o najrozšírenejšie chronické ochorenie a počet chorých stále narastá. Najviac chorých má diagnostikovanú cukrovka 2. typu, ktorá vzniká v dospelosti, ale čoraz viac postihuje aj mladých ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi, teda hyperglykémii. Tá je zapríčinená poruchou sekrécie inzulínu.

Príznaky ochorenia nie sú výrazné, ochorenie prebieha dlhé roky bez akýchkoľvek známok. Diabetici časom trpia pridruženými komplikáciami a dlhodobým poškodením a zlyhávaním rôznych orgánov, najmä očí, obličiek, nervov, srdca a ciev. Rizikovými faktormi býva práve nadváha a obezita. To je dôvod, prečo diabetici siahajú po spôsoboch rýchleho chudnutia.

Už sa neobmedzujte

Diabetici si musia pravidelne sledovať glykémiu.Diabetici si musia pravidelne sledovať glykémiu.
Diabetici si musia pravidelne sledovať glykémiu.
Zdroj: Shutterstock

Ak vám diagnostikujú cukrovku, je to ochorenie na celý život. Ustavičné sledovanie cukru v krvi a obmedzovanie v stravovaní. V dnešnej dobe je ale veľa možností, a aj pre diabetikov je v potravinách množstvo dietetických produktov vhodných do ich jedálničku.

Rovnako majú možnosť vyskúšať rôzne spôsoby stravovania, vrátane diét. Tie sa však spájajú s predsudkom čo jesť a nejesť, a čo zo stravy vylúčiť. Sú založené na obmedzenom príjme kalórií, pravidelnom cvičení a odopieraní si jedla. Jednou z diét, ktorá nie je až taká drastická, a pre človeka prirodzenejšia, je paleo diéta. Tá zabezpečuje dostatočný prísun energie a v strave sú obsiahnuté všetky potrebné živiny vo forme prirodzených potravín.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor