MENU
zdravy-zivot

Diabetici, POZOR na glykémiu! Môže pomôcť aj TAKÁTO strava

Danger,Of,Fat,Or,Obesity,And,Risk,Of,Diabetes,Mellitus

Súvisiace témy

Zdravý život

Diabetici, POZOR na glykémiu! Môže pomôcť aj TAKÁTO strava

Pre diabetikov môže byť úprava jedálneho lístka riešením ich zdravotných problémov. Na stabilizovanie hladiny cukru v krvi by mohla pomôcť aj paleo diéta. Ako funguje? A je naozaj prospešná aj pre cukrovkárov?

Ako diabetici ste už premýšľali niekedy o tom, že by ste začali držať nejakú diétu? Aby ste stabilizovali hladinu cukru v krvi? Alebo v prípade, že máte nadváhu aj schudli? Možno máme pre vás riešenie.

Cukrovka alebo diabetes mellitus sa stáva celosvetovým problémom a civilizačným ochorením. Len na Slovensku máme cez 300 000 ľudí s cukrovkou. Ide o najrozšírenejšie chronické ochorenie a počet chorých stále narastá. Najviac chorých má diagnostikovanú cukrovka 2. typu, ktorá vzniká v dospelosti, ale čoraz viac postihuje aj mladých ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi, teda hyperglykémii. Tá je zapríčinená poruchou sekrécie inzulínu.

Príznaky ochorenia nie sú výrazné, ochorenie prebieha dlhé roky bez akýchkoľvek známok. Diabetici časom trpia pridruženými komplikáciami a dlhodobým poškodením a zlyhávaním rôznych orgánov, najmä očí, obličiek, nervov, srdca a ciev. Rizikovými faktormi býva práve nadváha a obezita. To je dôvod, prečo diabetici siahajú po spôsoboch rýchleho chudnutia.

Už sa neobmedzujte

Diabetici si musia pravidelne sledovať glykémiu.Diabetici si musia pravidelne sledovať glykémiu.
Diabetici si musia pravidelne sledovať glykémiu.
Zdroj: Shutterstock

Ak vám diagnostikujú cukrovku, je to ochorenie na celý život. Ustavičné sledovanie cukru v krvi a obmedzovanie v stravovaní. V dnešnej dobe je ale veľa možností, a aj pre diabetikov je v potravinách množstvo dietetických produktov vhodných do ich jedálničku.

Rovnako majú možnosť vyskúšať rôzne spôsoby stravovania, vrátane diét. Tie sa však spájajú s predsudkom čo jesť a nejesť, a čo zo stravy vylúčiť. Sú založené na obmedzenom príjme kalórií, pravidelnom cvičení a odopieraní si jedla. Jednou z diét, ktorá nie je až taká drastická, a pre človeka prirodzenejšia, je paleo diéta. Tá zabezpečuje dostatočný prísun energie a v strave sú obsiahnuté všetky potrebné živiny vo forme prirodzených potravín.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor