MENU
zdravy-zivot

Stravou proti šedinám. Čo jesť aby ste oddialili šedivenie?

Objavujú sa vám vo vlasoch prvé šediny?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Stravou proti šedinám. Čo jesť aby ste oddialili šedivenie?

Uvideli ste v zrkadle nejaké šedivé vlasy? Niekedy sa objavia až príliš skoro. Aby ste sa vyhli ich skorému príchodu, vyberajte si jedlá, ktorými šediny pribrzdíte.

Existujú dva predpoklady podporujúce biele vlasy - stres a genetika. Ak máte rodičov alebo starých rodičov, ktorí mali prešedivelé vlasy veľmi skoro, je ťažké tomu uniknúť. No so stresom sa pracovať dá a pokiaľ sa vám podarí držať ho na uzde, aj farba vašich vlasov by mala vydržať dlhšie mladistvá. Potraviny bohaté na meď, horčík a omega-3 mastné kyseliny sú dobré na uvoľnenie psychiky a tým aj na zachovanie prirodzenej farby vašich vlasov. Takže? Zaraďujte do jedálnička nasledovné potraviny a oddiaľte šedivenie do vyššieho veku.

1. Tučné ryby

Sardinky, losos a makrely sú bohaté na omega-3, esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať stres. V roku 2011 tím výskumníkov ukázal, že nízka konzumácia omega-3 u myší stres zvyšuje. Odvtedy mnohé ďalšie štúdie potvrdili, že omega-3 skutočne podporujú stav relaxácie a oddychu.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor