MENU
zdravy-zivot

Strava podľa hodín: Jogurt srdcu prospeje večer, čo nikdy nejesť po obede?

Podľa štúdií jogurt srdcu prospeje skôr večer ako po obede.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Strava podľa hodín: Jogurt srdcu prospeje večer, čo nikdy nejesť po obede?

Naozaj sa oplatí jesť podľa budíka? Výsledky novej štúdie sme overovali u našich odborníkov.

Bola by úplná bomba vedieť, že nielen zloženie, ale aj správne načasovanie jedál nám pomôže predísť rakovine či srdcovo-cievnym chorobám. Všetky prospešné látky zo šalátu by sme tak oveľa lepšie zužitkovali napríklad večer ako ráno, čo by pomohlo mnohým lenivcom, ktorí zeleným porciám až tak veľa nedajú.

Čínski vedci z Harbin Medical University sa dom­nievajú, že k tomuto „hacku“ ľudstvo vôbec nie je ďaleko. Tvrdia to na základe analýzy výsledkov zdravotných záznamov vyše 21-tisíc účastníkov prieskumu v rámci National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) v rokoch 2003 až 2014. Na čo prišli?

Zradný škrob

Výskumníci respondentov rozdelili do troch skupín – jedna konzumovala prevažne „západné“ raňajky, obed a večeru, druhá hlavne ovocné a tretia zeleninové jedlá. Bez väčšieho počudovania vysvitlo, že „západniari“ mali o 44 % zvýšené riziko úmrtia na srdcovo-cievne ochorenia. Ovocná skupina zas znížené o 34 %zeleninová o 23 %.

Zaujímavé je už to, že ovocinári na rakovinu a srdce umierali menej ako zeleninári. No to nebolo hlavné prek­vapenie. Percentá predčasných úmrtí ovplyvnil aj čas, kedy ľudia jednotlivé chody konzumovali. Ak si dopriali občerstvenie s vysokým obsahom škrobu po akomkoľvek jedle, riziko skoršej smrti stúplo na 50 až 52 %. Ak jedli mliečny chod večer, ale nie po obede, riziko úmrtia na srdcovo-cievnu príčinu zas kleslo.

Čínski odborníci, ktorých štúdiu uverejnil minulý rok v júni Journal of the American Heart Association, túto skutočnosť pripísali pravdepodobnému vplyvu mliečnych výrobkov na kvalitu spánku.

Existujú teda konkrétne pravidlá na načasovanie konzumácie potravín tak, aby sme z nich vyťažili čo najviac prospešných účinkov? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor