Závrat, odborne vertigo, môže nastať pri ležaní, vstávaní, zohýbaní sa či pri pohybe hlavou. Prinášame jeho možné príčiny, ktoré by vás mali zorientovať v problematike a našepkať vám, či treba navštíviť odborníka.
Závrat pri vstávaní


Pri vstávaní z postele, alebo z drepu, čiže pri prudkej zmene polohy je najčastejšou príčinou vertiga krvný tlak a jeho zmena. Náhly pokles krvného tlaku je vyvolaný rýchlou zmenou do vzpriamenej polohy. Príznaky rýchlo ustúpia, ak si človek sadne či ľahne. Táto tzv. ortostatická hypotenzia sa častejšie vyskytuje vo vyššom veku a zvyčajne nevyžaduje liečbu. Len ak sa problém opakuje častejšie, treba svojho lekára informovať.
Podľa jednej štúdie by opakované závraty v stoji mohli byť spojené s vyšším rizikom demencie a mozgovej príhody v starobe.
Pri mladších ročníkoch môže ísť o syndróm posturálnej ortostatickej tachykargie. Prejavuje sa tak, že pri vertigu v stoji krvný tlak neklesne, ale zvýši sa pulz. Príčinou môže byť porucha autonómneho systému.
Pri vertigu pri zmene polohy môže ísť tiež o benígny polohový závrat, ktorý vyvolávajú uvoľnené kryštáliky v uchu, ktoré narúšajú orgán rovnováhy.