MENU
zdravy-zivot

Strácate rovnováhu pri vstávaní? Poznajte príčiny vertiga

Závraty majú svoju príčinu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Strácate rovnováhu pri vstávaní? Poznajte príčiny vertiga

Keď sa vám občas zatočí hlava, netreba biť na poplach. Ale keď sa tento jav opakuje, treba hľadať príčinu. Niekedy môže ísť o vážny stav.

Závrat, odborne vertigo, môže nastať pri ležaní, vstávaní, zohýbaní sa či pri pohybe hlavou. Prinášame jeho možné príčiny, ktoré by vás mali zorientovať v problematike a našepkať vám, či treba navštíviť odborníka.

Závrat pri vstávaní

VertigoVertigo
Zdroj: Canva

Pri vstávaní z postele, alebo z drepu, čiže pri prudkej zmene polohy je najčastejšou príčinou vertiga krvný tlak a jeho zmena. Náhly pokles krvného tlaku je vyvolaný rýchlou zmenou do vzpriamenej polohy. Príznaky rýchlo ustúpia, ak si človek sadne či ľahne. Táto tzv. ortostatická hypotenzia sa častejšie vyskytuje vo vyššom veku a zvyčajne nevyžaduje liečbu. Len ak sa problém opakuje častejšie, treba svojho lekára informovať.

Podľa jednej štúdie by opakované závraty v stoji mohli byť spojené s vyšším rizikom demencie a mozgovej príhody v starobe.

Pri mladších ročníkoch môže ísť o syndróm posturálnej ortostatickej tachykargie. Prejavuje sa tak, že pri vertigu v stoji krvný tlak neklesne, ale zvýši sa pulz. Príčinou môže byť porucha autonómneho systému.

Pri vertigu pri zmene polohy môže ísť tiež o benígny polohový závrat, ktorý vyvolávajú uvoľnené kryštáliky v uchu, ktoré narúšajú orgán rovnováhy.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor