MENU
novinky-a-odbornici

Mutácia omikronu zabíja ľudí v Hongkongu ako na páse. Čo sa to zase deje?

Covid-19,Vaccination,And,Quarantine,Concept.,Asian,Woman,Doctor,In,Face
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Mutácia omikronu zabíja ľudí v Hongkongu ako na páse. Čo sa to zase deje?

V Hongkongu zúri nová mutácia omikroniu, ktorá je nesmierne smrteľná. Od polovice februára stúpol počet úmrtí z 224 na neuveriteľných 2287 za týždeň. V priebehu necelého mesiaca teda začali zomierať stovky ľudí denne. 

Sedemdňový priemer úmrtí v Hongkongu je 193 ľudí za deň. Momentálne teda v 7,5-miliónovom meste zomiera denne viac ľudí ako v Indii s 1,4 miliardou obyvateľov. Tá v súčasnosti hlási v priemere 180 úmrtí na covid denne. Úmrtnosť na covid v Hongkongu je 29,18 úmrtí na milión, čo prevyšuje historicky najhoršiu úmrtnosť v Austrálii v januári, a to 3,4 na milión ľudí.

Najsmrteľnejšie mesto dneška

Nová mutácia omikronu teda spravila z Hongkongu mesto s najvyššou úmrtnosťou na COVID-19 na svete. Kým od začiatku pandémie hlásil Hongkong 50 tisíc nakazených, od 15. februára bolo zaznamenaných neuveriteľných 450 000 prípadov.  Všetky sa týkajú mierne zmutovaného kmeňa BA2.2. Okrem Hongkongu bola podľa profesora Raja Rajnarajanana z Arkansaskej štátnej univerzity v malom počte pozorovaná táto mutácia aj vo Veľkej Británii, Singapure a Austrálii.

Umierajú hlavne starší bez vakcíny

Nie je jasné, ako túto mutácia ovplyvňuje vakcína, ale väčšina tých, čo v Hongkongu novému omikronu podľahli,  buď neboli očkovaní, alebo neboli úplne zaočkovaní. Odborníci spochybňujú účinnosť čínskej vakcíny Sinovac proti omikronu, pričom štúdie spochybňujú aj dvojité zaočkovanie. Miera zaočkovanosti v Hongkongu je však obzvlášť nízka, a to najmä medzi staršími ľuďmi, ktorí nedôverujú západnej medicíne. Len 32% ľudí nad 80 rokov má dvojité zaočkovanie a iba 61% ľudí nad 70 rokov. Veľká väčšina úmrtí v meste sa týkala ľudi nad 70 rokov.

Mladšia populácia má oveľa vyššie percento zaočkovanosti, čo na druhej strane spôsobuje problémy, pretože chorobu chytia a prekonajú asymptomaticky, no v čase nakazenia ju môžu šíriť bez toho, aby si to uvedomovali. Choroba s a tak môže šíriť pomerne nenápadne.

Očkovanie by malo dobre fungovať

Odborníci čakajú na ďalšie informácie z Hongkongu, aby mohli k novému variantu omikronu zaujať spávny postoj a zhodnotiť prípadnú hrozbu nového mutantného kmeňa omikron. Dôležitým posolstvom však podľa odborníkov je, že dvojitá dávka očkovania znižuje riziko vážneho ochorenie o 66 percent a posilňujúca dávka mRNA vakcíny až o 88 percent.

„Nový variant by musel vyzerať inak ako omikron, aby porazil naše vakcíny. Tie by stále mali poskytovať extra ochranu pred akýmkoľvek novým variantom, ktorý by sa mohol objaviť," uviedla  epidemiologička z Deakin University profesorka Catherine Bennettová.  Vďaka vakcinácii a tiež tomu, že mnohí už prekonali nákazu omikronom, odborníci veria, že nový s podstatne smrteľnejší variant omikronu nepredstavuje globálne vážnejšiu hrozbu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor