Sedemdňový priemer úmrtí v Hongkongu je 193 ľudí za deň. Momentálne teda v 7,5-miliónovom meste zomiera denne viac ľudí ako v Indii s 1,4 miliardou obyvateľov. Tá v súčasnosti hlási v priemere 180 úmrtí na covid denne. Úmrtnosť na covid v Hongkongu je 29,18 úmrtí na milión, čo prevyšuje historicky najhoršiu úmrtnosť v Austrálii v januári, a to 3,4 na milión ľudí.
Najsmrteľnejšie mesto dneška
Nová mutácia omikronu teda spravila z Hongkongu mesto s najvyššou úmrtnosťou na COVID-19 na svete. Kým od začiatku pandémie hlásil Hongkong 50 tisíc nakazených, od 15. februára bolo zaznamenaných neuveriteľných 450 000 prípadov. Všetky sa týkajú mierne zmutovaného kmeňa BA2.2. Okrem Hongkongu bola podľa profesora Raja Rajnarajanana z Arkansaskej štátnej univerzity v malom počte pozorovaná táto mutácia aj vo Veľkej Británii, Singapure a Austrálii.
Umierajú hlavne starší bez vakcíny
Nie je jasné, ako túto mutácia ovplyvňuje vakcína, ale väčšina tých, čo v Hongkongu novému omikronu podľahli, buď neboli očkovaní, alebo neboli úplne zaočkovaní. Odborníci spochybňujú účinnosť čínskej vakcíny Sinovac proti omikronu, pričom štúdie spochybňujú aj dvojité zaočkovanie. Miera zaočkovanosti v Hongkongu je však obzvlášť nízka, a to najmä medzi staršími ľuďmi, ktorí nedôverujú západnej medicíne. Len 32% ľudí nad 80 rokov má dvojité zaočkovanie a iba 61% ľudí nad 70 rokov. Veľká väčšina úmrtí v meste sa týkala ľudi nad 70 rokov.
Mladšia populácia má oveľa vyššie percento zaočkovanosti, čo na druhej strane spôsobuje problémy, pretože chorobu chytia a prekonajú asymptomaticky, no v čase nakazenia ju môžu šíriť bez toho, aby si to uvedomovali. Choroba s a tak môže šíriť pomerne nenápadne.
Očkovanie by malo dobre fungovať
Odborníci čakajú na ďalšie informácie z Hongkongu, aby mohli k novému variantu omikronu zaujať spávny postoj a zhodnotiť prípadnú hrozbu nového mutantného kmeňa omikron. Dôležitým posolstvom však podľa odborníkov je, že dvojitá dávka očkovania znižuje riziko vážneho ochorenie o 66 percent a posilňujúca dávka mRNA vakcíny až o 88 percent.
„Nový variant by musel vyzerať inak ako omikron, aby porazil naše vakcíny. Tie by stále mali poskytovať extra ochranu pred akýmkoľvek novým variantom, ktorý by sa mohol objaviť," uviedla epidemiologička z Deakin University profesorka Catherine Bennettová. Vďaka vakcinácii a tiež tomu, že mnohí už prekonali nákazu omikronom, odborníci veria, že nový s podstatne smrteľnejší variant omikronu nepredstavuje globálne vážnejšiu hrozbu.