MENU
zdravy-zivot

Štípu vás oči, bolí chrbát? Skúste pravidlo 20:20, rýchlo vám uľaví

Ak vás štípu z počítača oči, každých 20 minút sa od neho odlepte.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Štípu vás oči, bolí chrbát? Skúste pravidlo 20:20, rýchlo vám uľaví

Bývate unavení, podráždení, trpíte závratmi a bolesťami chrbtice? A čo sa stane, ak budete dvadsať sekúnd pozerať do sedemmetrovej diaľky?

Aspoň päť hodín každý deň trávi pri obrazovke telefónu, notebooku, počítača či televízie väčšina Američanov, hovoria dáta Vision Impact Institute. U tínedžerov sú to aspoň tri hodiny. S najväčšou pravdepodobnosťou tieto čísla platia aj pre Slovákov. Na takúto obrovskú záťaž však oči nikdy neboli programované.

dennodenné dve hodiny pred displejom až na 90% zvyšujú šancu rozvinutia novodobej choroby. Ak trpíte závratmi, migrénami, bolia vás plecia, nedarí sa vám v práci a bývate podráždení aj doma, môže to byť aj váš prípad.

Počítačové oči

Syndróm počítačového videnia – v skratke CVS, computer vision syndrom, sa týka viac ako 10 miliónov ľudí ročne na celom svete. Bez zásahu môže ochorenie znížiť bežný výkon až o 20 percent.

Pozeranie do obrazovky núti oči zaostrovať na veľmi krátku vzdialenosť po dlhú dobu. Ak pravidelne nespúšťate oči z monitora, aby ste sa zamerali na vzdialené ciele, nerobíte si aspoň krátke prestávky, oči sa unavia. Únava očí je prvým varovaním pred syndrómom počítačového videnia, alebo ako sa bežne hovorí ‚počítačových očí´,“ vysvetľuje farmaceutka PharmDr. Anna Jauschová. Displeje, ale aj LED žiarivky či slnko, sú zdrojom modrého svetla. To má krátku vlnovú dĺžku a v rámci svetelného spektra nesie najvyššie množstvo energie. Preto môže oči veľmi zaťažovať.

Máte syndróm počítačových očí? Toto sú príznaky....

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor