Aspoň päť hodín každý deň trávi pri obrazovke telefónu, notebooku, počítača či televízie väčšina Američanov, hovoria dáta Vision Impact Institute. U tínedžerov sú to aspoň tri hodiny. S najväčšou pravdepodobnosťou tieto čísla platia aj pre Slovákov. Na takúto obrovskú záťaž však oči nikdy neboli programované.
Už dennodenné dve hodiny pred displejom až na 90% zvyšujú šancu rozvinutia novodobej choroby. Ak trpíte závratmi, migrénami, bolia vás plecia, nedarí sa vám v práci a bývate podráždení aj doma, môže to byť aj váš prípad.
Počítačové oči
Syndróm počítačového videnia – v skratke CVS, computer vision syndrom, sa týka viac ako 10 miliónov ľudí ročne na celom svete. Bez zásahu môže ochorenie znížiť bežný výkon až o 20 percent.
„Pozeranie do obrazovky núti oči zaostrovať na veľmi krátku vzdialenosť po dlhú dobu. Ak pravidelne nespúšťate oči z monitora, aby ste sa zamerali na vzdialené ciele, nerobíte si aspoň krátke prestávky, oči sa unavia. Únava očí je prvým varovaním pred syndrómom počítačového videnia, alebo ako sa bežne hovorí ‚počítačových očí´,“ vysvetľuje farmaceutka PharmDr. Anna Jauschová. Displeje, ale aj LED žiarivky či slnko, sú zdrojom modrého svetla. To má krátku vlnovú dĺžku a v rámci svetelného spektra nesie najvyššie množstvo energie. Preto môže oči veľmi zaťažovať.
Máte syndróm počítačových očí? Toto sú príznaky....