MENU
zdravy-zivot

Sexi krivky aj po 70-tke? Táto žena vás presvedčí, že na chudnutie nie je nikdy neskoro

Joan (74) dokazuje, že vek je v jej prípade skutočne iba číslo.

Súvisiace témy

Zdravý život

Sexi krivky aj po 70-tke? Táto žena vás presvedčí, že na chudnutie nie je nikdy neskoro

So svojou váhou bojovala Joan Macdonald (74) celý život. To, že sa k vysnívanej postave dopracovala po sedemdesiatke je neuveriteľné. Ako sa jej to podarilo?

Myslíte si, že ľudia po 60-tke nemajú čo robiť v posilňovni? Že by nemali robiť drepy či behať, lebo to nie je dobré pre ich kolená? Joan MacDonald vás presvedčí o opaku. Táto dáma je dôkazom toho, že môžete vyerať a cítiť sa zdravo a fit pokojne aj po sedemdesiatke.

Joan si prešla počas svojho života rôznymi obdobiami. Raz bola štíhla, inokedy zase trošku viac bacuľatá, ale bolo aj obdobie, keď ju trápila nadváha. V roku 2016 sa jej ručička na váhe vyšplhala na číslo 90. Bolo to v čase, keď nosila konfekčnú veľkosť 50.

Joan dokazuje, že vek je iba číslo.Joan dokazuje, že vek je iba číslo.
Joan dokazuje, že vek je iba číslo.
Celá FOTOgaléria TU

S pribúdajúcimi kilami a rokmi sa u nej začali hlásiť aj zdravotné problémy. Trápil ju vysoký tlak i cholesterol, trpela nespavosťou, mala aj problémy s artritídou, obličkami a veľmi často s pálením záhy. Denne užívala niekoľko liekov a výjsť po schodoch sa stával pre ňu problém.

Joanina dcéra Michelle (48) sa začala o svoju mamu báť a rozhodla sa konať. Ako trénerka a precvičovateľka jogy jej ponúkla zapojiť sa do fitness premeny, na ktorú sa od nového roka chystala. Joan súhlasila a jej život sa začal postupne meniť. 

Zmena životného štýlu

V januári 2017 sa Michelle a jej partner stali Joaninými osobnými trénermi. Pomáhali jej s cvičením a upravili jej aj jedálny lístok. Joan začala cvičiť štyrikrát týždenne v posilňovni. Tréning jej menili každé štyri týždne, podľa fyzickej kondície. „Nebudem sa tváriť, že to bolo jednoduché. Boli chvíle, keď som to chcela vzdať. Našťastie som bola na to až príliš tvrdohlavá," povedala Joan pre magazín Daily Mail. Dnes cvičí viac ako na začiatku a každý deň sa venuje aspoň chvíľu kardio cvičeniu.

Joan sa nemá problém odfotiť v plavkách.Joan sa nemá problém odfotiť v plavkách.
Joan sa nemá problém odfotiť v plavkách.

Prvé výsledky

Prvé výraznejšie výsledky boli vidieľné po roku driny. Joan sa dostala na váhu 64 kíl a konfekčnú veľkosť 40. Michelle založila svojej mame účet na Instagrame, kde pravidelne zdieľa jej fitness úspechy.

Pri jej premene nebolo dôležité len cvičenie a pohyb. Joan zmenila svoje stravovacie návyky od základov. Namiesto kávy a dvoch toastov s marmeládou dnes raňajkuje vaječné bielky, syr, tmavý chlieb a zeleninu. Sladkosti nahradila ovocím, kokosovým mliekom. Žiadne rýchle občerstvenie v jej jedálnom lístku už nenájdete, len chudé mäso a zelenina.

Veľká životná zmena mala na Joanin život pozitívny vplyv. „Klesol mi krvný tlak a mohla som vysadiť lieky. Mám oveľa lepšiu kondičku a pohyb mi už nerobí problémy," hovorí. Život si dnes užíva omnoho viac a teší sa z každého komplimentu a pozitívnych reakcii od blíznych, ale i cudzích ľudí. A čo odkazuje ženám svojho veku? „Na zmenu nie je nikdy neskoro. Je možné sa cítiť dobre v každom veku," dodáva Joan.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor