MENU
zdravy-zivot

Chronický zápal pankreasu obyčajne mlčí až do Štedrej večere

Veľkou skúškou pankreasu je štedrá večera – vyprážaná ryba, majonézový šalát a alkohol.

Súvisiace témy

Zdravý život

Chronický zápal pankreasu obyčajne mlčí až do Štedrej večere

Ak vás sem-tam zabolí brucho, spozornejte. Chronický zápal ničí pankreas pomaly, ale dôsledne. Keď sa zápal pankreasu ohlási veľkými bolesťami, už môže byť neskoro.

Roky sa cítite relatívne zdravo, a keď po zabíjačkových hodoch alebo po štedrovečernom menu skončíte na chirurgii a lekári vás z najhoršieho dostanú von, nestačíte sa čudovať diagnóze – chronická pankreatitída! Až potom si spomeniete, že z času na čas vám bolo po mastnom jedle ťažko, občas vás nafúklo a stolica nie a nie zmiznúť bez toho, aby nenechala stopy na záchodovej mise.

Akútna je búrlivá

Akútny zápal podžalúdkovej žľazy sa ohlási urputnými bolesťami v nadbruší, ktoré prídu do hodiny po zabíjačkových či husacích hodoch. Brucho je napnuté, pridáva sa plynatosť, nevoľnosť, vracanie, mierna žltačka a horúčka. „Najčastejšou previerkou pankreasu je štedrá večera – vyprážaná ryba, majonézový šalát a alkohol. Čím je skonzumovaný pokrm bohatší na tuky, tým viacej tráviacej šťavy, ktorá ho môže poškodiť, musí orgán vylúčiť,“ hovorí lekár MUDr Jarolím Šutka a pridáva príbeh z ordinácie: „Môžete sa racionálne stravovať a jedna diétna chyba vás pripraví o dôležitý orgán, ba aj o život. Tak ako vrcholového športovca, ktorý sa priženil na juh Slovenska a na prvej zabíjačke prišiel o život. Chlap, ktorému nikdy nič nebolo. Mastné skombinoval s alkoholom, dostal akútnu pankreatitídu a o 11 hodín umrel.“
Zápal vyprovokuje aj žlčníkový kameň zakliesnený v spoločnom vývode žlčovodu a vývodu podžalúdkovej žľazy do dvanástnika. Pre pankreas sú veľkou hrozbou najmä malé, troj- až päťmilimetrové. „Kamienok zablokuje pankreatický vývod, tráviace šťavy neodtekajú a miesto potravy sa pustia do pankreasu. Sú také agresívne, že pampúšikovité tkanivo pankreasu zničia raz dva,“ varuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka.

Vírus parotitídy zvyčajne napadne nielen slinnú žľazu, ale aj pankreas, ktorý má rovnakú štruktúru.
MUDr. Jarolím Šutka

Aj deti

Akútna príhoda býva vrcholom ľadovca takmer bezpríznakového chronického zápalu podžalúdkovej žľazy. Na svedomí ju majú aj vírusy či baktérie. Ak má vaše dieťa mumps, opatrnosť je namieste. „Vírus parotitídy zvyčajne napadne nielen slinnú žľazu, ale aj pankreas, ktorý má rovnakú štruktúru. Aj banálna vírusová respiračná infekcia sa v niektorých prípadoch skončí poškodením pankreasu a detským diabetom,“ vysvetľuje doktor Šutka.

 

U detí má na svedomí akútny zápal aj anatomický defekt, rozdelený pankreas. Jeho predná a zadná časť sa definitívne spoja ešte počas vývoja plodu. Ak ich vývody nezrastú, pankreatická šťava nemôže odtekať do dvanástnika z vývodu v zadnom úseku, ostáva jej len uzučký vývod v prednej časti, čo nemusí stačiť. Riešením je endoskopia. „Do pankreasu zavedieme endoskopom špeciálnu rúrku, ktorou obe časti prepojíme. Rúrku necháme vnútri týždeň, maximálne mesiac. Za ten čas daný úsek prerastie tkanivom, obe časti sa spoja a pankreatická šťava odteká správne,“ objasňuje lekár.

Zachráni vás hladovka

S akútnym zápalom podžalúdkovej žľazy skončíte v nemocnici. Ohrozuje život, preto vyžaduje liečbu infúziami a hladovku. „Totálnu, aby sa po najedení netvorili v pankrease enzýmy. So sondou sa potrápite deň, 2 alebo aj niekoľko týždňov. Niekedy je tkanivo len podráždené a potrebuje odpuchnúť. Ak však do zadnej časti brušnej dutiny presakuje tekutina, hrozí dehydratácia, zlyhanie obličiek alebo srdca a smrť šokom. Aby sme tomu predišli, infúziami dopĺňame tekutiny a soli, aj niekoľko litrov denne.“ Výživa do vášho tela pôjde sondou. Do tenkého čreva pod vyústenie žlčovodov ju zavedú cez nos, pažerák, žalúdok a dvanástnik. Aj pri ťažkej pankreatitíde sa totiž musí tenké črevo udržať v činnosti. „Inak by do piatich dní hrozilo odumretie enterocytov, buniek výstelky tenkého čreva, ktoré sa živia len tým, čo je v črevách,“ vysvetľuje gastroenterológ. Ak sa vývod zablokuje žlčovým kamienkom, chirurg ho vyberie, v prípade zúženia vývodu pomôžu stenty. Najťažšie stavy vedú k odumretiu pankreasu. Pacienti s menej závažným priebehom sa môžu vyliečiť, nemocnicu väčšinou opúšťajú s poškodeným pankreasom a chronickou diagnózou. Akútna pankreatitída však nemusí pankreas zničiť. „Môžete mať jednu príhodu v živote a ostať bez následkov,“ upokojuje MUDr. Šutka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor