MENU
zdravy-zivot

Pri zápale pankreasu ide o život. Štedrá večera ho preverí!

Veľkou skúškou pankreasu je štedrá večera – vyprážaná ryba, majonézový šalát a alkohol.

Súvisiace témy

Zdravý život

Pri zápale pankreasu ide o život. Štedrá večera ho preverí!

Ak vás sem-tam zabolí brucho, spozornejte. Chronický zápal ničí pankreas pomaly, ale dôsledne. Keď sa zápal pankreasu ohlási veľkými bolesťami, už môže byť neskoro.

Roky sa cítite relatívne zdravo, a keď po zabíjačkových hodoch alebo po štedrovečernom menu skončíte na chirurgii a lekári vás z najhoršieho dostanú von, nestačíte sa čudovať diagnóze – chronická pankreatitída! Až potom si spomeniete, že z času na čas vám bolo po mastnom jedle ťažko, občas vás nafúklo a stolica nie a nie zmiznúť bez toho, aby nenechala stopy na záchodovej mise.

Akútna je búrlivá

Akútny zápal podžalúdkovej žľazy sa ohlási urputnými bolesťami v nadbruší, ktoré prídu do hodiny po zabíjačkových či husacích hodoch. Brucho je napnuté, pridáva sa plynatosť, nevoľnosť, vracanie, mierna žltačka a horúčka. „Najčastejšou previerkou pankreasu je štedrá večera – vyprážaná ryba, majonézový šalát a alkohol. Čím je skonzumovaný pokrm bohatší na tuky, tým viacej tráviacej šťavy, ktorá ho môže poškodiť, musí orgán vylúčiť,“ hovorí lekár MUDr Jarolím Šutka a pridáva príbeh z ordinácie: „Môžete sa racionálne stravovať a jedna diétna chyba vás pripraví o dôležitý orgán, ba aj o život. Tak ako vrcholového športovca, ktorý sa priženil na juh Slovenska a na prvej zabíjačke prišiel o život. Chlap, ktorému nikdy nič nebolo. Mastné skombinoval s alkoholom, dostal akútnu pankreatitídu a o 11 hodín umrel.“
Zápal vyprovokuje aj žlčníkový kameň zakliesnený v spoločnom vývode žlčovodu a vývodu podžalúdkovej žľazy do dvanástnika. Pre pankreas sú veľkou hrozbou najmä malé, troj- až päťmilimetrové. „Kamienok zablokuje pankreatický vývod, tráviace šťavy neodtekajú a miesto potravy sa pustia do pankreasu. Sú také agresívne, že pampúšikovité tkanivo pankreasu zničia raz dva,“ varuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka.

Vírus parotitídy zvyčajne napadne nielen slinnú žľazu, ale aj pankreas, ktorý má rovnakú štruktúru.
MUDr. Jarolím Šutka

Aj deti

Akútna príhoda býva vrcholom ľadovca takmer bezpríznakového chronického zápalu podžalúdkovej žľazy. Na svedomí ju majú aj vírusy či baktérie. Ak má vaše dieťa mumps, opatrnosť je namieste. „Vírus parotitídy zvyčajne napadne nielen slinnú žľazu, ale aj pankreas, ktorý má rovnakú štruktúru. Aj banálna vírusová respiračná infekcia sa v niektorých prípadoch skončí poškodením pankreasu a detským diabetom,“ vysvetľuje doktor Šutka.

 

U detí má na svedomí akútny zápal aj anatomický defekt, rozdelený pankreas. Jeho predná a zadná časť sa definitívne spoja ešte počas vývoja plodu. Ak ich vývody nezrastú, pankreatická šťava nemôže odtekať do dvanástnika z vývodu v zadnom úseku, ostáva jej len uzučký vývod v prednej časti, čo nemusí stačiť. Riešením je endoskopia. „Do pankreasu zavedieme endoskopom špeciálnu rúrku, ktorou obe časti prepojíme. Rúrku necháme vnútri týždeň, maximálne mesiac. Za ten čas daný úsek prerastie tkanivom, obe časti sa spoja a pankreatická šťava odteká správne,“ objasňuje lekár.

Zachráni vás hladovka

S akútnym zápalom podžalúdkovej žľazy skončíte v nemocnici. Ohrozuje život, preto vyžaduje liečbu infúziami a hladovku. „Totálnu, aby sa po najedení netvorili v pankrease enzýmy. So sondou sa potrápite deň, 2 alebo aj niekoľko týždňov. Niekedy je tkanivo len podráždené a potrebuje odpuchnúť. Ak však do zadnej časti brušnej dutiny presakuje tekutina, hrozí dehydratácia, zlyhanie obličiek alebo srdca a smrť šokom. Aby sme tomu predišli, infúziami dopĺňame tekutiny a soli, aj niekoľko litrov denne.“ Výživa do vášho tela pôjde sondou. Do tenkého čreva pod vyústenie žlčovodov ju zavedú cez nos, pažerák, žalúdok a dvanástnik. Aj pri ťažkej pankreatitíde sa totiž musí tenké črevo udržať v činnosti. „Inak by do piatich dní hrozilo odumretie enterocytov, buniek výstelky tenkého čreva, ktoré sa živia len tým, čo je v črevách,“ vysvetľuje gastroenterológ. Ak sa vývod zablokuje žlčovým kamienkom, chirurg ho vyberie, v prípade zúženia vývodu pomôžu stenty. Najťažšie stavy vedú k odumretiu pankreasu. Pacienti s menej závažným priebehom sa môžu vyliečiť, nemocnicu väčšinou opúšťajú s poškodeným pankreasom a chronickou diagnózou. Akútna pankreatitída však nemusí pankreas zničiť. „Môžete mať jednu príhodu v živote a ostať bez následkov,“ upokojuje MUDr. Šutka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia