MENU
zdravy-zivot

Ste unavení? Tento cvik je lepší ako šálka kávy a uľaví aj chrbtu

Jednoduchý cvik vás opäť naštartuje.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ste unavení? Tento cvik je lepší ako šálka kávy a uľaví aj chrbtu

Stačí sa zhlboka nadýchnuť a prejsť do pozície, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov. Pokojne si zacvičte aj v práci.

Množstvo pozitívnych účinkov má obyčajný hlboký predklon. Stačí sa zhlboka nadýchnuť a s výdychom prejsť do predklonu. Výborne si pri ňom uvoľníte chrbát, tlak na stred tela zase aktivuje činnosť brušných orgánov, takže sa rozbehne trávenie. Tým, že spustíte hlavu, výborne sa prekrví. Vďaka tomu sa zbavíte únavy a bude vám to aj lepšie myslieť.

Zbavte sa napätia

Do predklonu prechádzajte pomaly a v záverečnej fáze sa snažte uvoľniť, zbavte sa napätia v oblasti krku a pliec. Pri predklone si zároveň výborne natiahnete zadnú stranu stehien. Ak patríte k začiatočníkom, pokojne mierne pokrčte kolená, aj ruky môžete položiť len na podložku a nie na zadnú stranu lýtok.


Ste unavení? Tento cvik je lepší ako šálka kávy a uľaví aj chrbtuSte unavení? Tento cvik je lepší ako šálka kávy a uľaví aj chrbtu
Zdroj: Shutterstock
 
Zo začiatku nemusí byť váš predklon dokonalý, ohybnosť sa postupne zlepší. Foto: Shutterstock

Aké sú ďalšie pozitívne účinky predklonu?

 • upokojuje nervový systém a zmierňuje stres
 • pomáha pri tráviacich i menštruačných problémoch
 • podporuje prísun krvi do mozgu
 • zlepšuje ohybnosť
 • pozitívne ovplyvňuje sedací nerv i zadnú stranu nôh

Hlboký predklon vychádza z jogy, kde ho nájdete pod pojmom uttanassana. Ako ho cvičiť?


Zdroj: youtube/Yoga Jurnal

Zacvičte si aj:

  Video

  Poradňa zdravia

  Zobraziť

  Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

  Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

  Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

  Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

  čítať viac

  Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

  V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

  Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

  Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

  čítať viac
  doktor

  Opýtajte sa
  odborníka

  Poraďte sa s našimi
  odborníkmi.

  Položiť otázku

  Opýtajte sa odborníka

  Poraďte sa s našimi odborníkmi.

  Položiť otázku
  doktor