MENU
zdravy-zivot

Ste stále smädní? Neignorujte to! TOTO je 6 vážnych príčin, pred ktorými vás telo varuje

Ste stále smädní? Tento varovný signál neignorujte!
Zdravý život

Ste stále smädní? Neignorujte to! TOTO je 6 vážnych príčin, pred ktorými vás telo varuje

Ak vás suší „po opici", namáhavom tréningu, pobyte v saune či na úmornom slnku, je to normálne. Čo však, ak smäd neutícha ani v iných situáciách?

Pre smäd v bežných situáciach sa nemusíte znepokojovať, len si dajte pozor na dostatočnú hydratáciu. V náročnejších podmienkach vypite dva a pol až tri litre tekutín denne, samozrejme, nie sladených. Máte však pocit vyprahnutých úst stále a musíte si ich zavlažovať, hoci ste pred chvíľou vypili liter vody? Na príčine môže byť zdravotný problém. Sucho v ústach, xerstostómia, je porucha produkcie slín. Môžu ho spôsobovať niektoré lieky, ale môže signalizovať aj vážnejšie ochorenia.

Lieky

Pocit suchosti v ústach môžu vás môže prenasledovať, ak užívate niektoré lieky, napríklad na odvodnenie či zníženie vysokého krvného tlaku, antidepresíva alebo antihistaminiká. Navštívte špecialistu, ktorý vám ich predpísal, a poraďte sa s ním o zmene liečby.

Alebo má váš smäd inú príčinu? Čítajte ďalej 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor