MENU
zdravy-zivot

Ste ráno stuhnutí? Spomeňte si ako ste spali. Jedna pozícia je pre chrbát najlepšia

žena - oddych - spánok - relax
Zdravý život

Ste ráno stuhnutí? Spomeňte si ako ste spali. Jedna pozícia je pre chrbát najlepšia

Každý tretí človek sa aspoň niekoľkokrát behom mesiaca budí s bolesťami chrbta. Nájdite si v noci správnu spánkovú polohu, aby sa uvoľnila.

Ako sa najlepšie vyspíte? Naboku, bruchu alebo chrbte? Každý má svoju obľúbenú polohu, avšak len jedna je ideálna pre chrbát. Ako sa vyspať, aby netrpeli vaše kríže či krčná chrbtica a čo robiť v prípade, keď váš už po celom dni pobolieva chrbát?

Prirodzené zakrivenie

Aby si chrbtica mohla v noci oddýchnuť a regenerovať sa, ideálne je, aby bola čo v najrovnejšej pozícii a prirodzene si udržala tvar dvojitého „s“. Práve z týchto dôvodov je podľa odborníkov najvhodnejší spánok na chrbte. Platí to aj v prípade, ak už pociťujete problémy s chrbticou. V tejto polohe je uvoľnená najmä dolná časť bedrovej chrbtice. Ideálne je, ak s pod kolená podložíte menší vankúš, pridáva tip nemecký portálu vital.de.

Anketa
Budíte sa ráno s bolesťami chrbta?

Pozor na vankúš

Odborníci odporúčajú spánok na chrbte aj pri bolestiach v oblasti krčnej chrbtice. V tomto prípade je veľmi dôležitý vhodný vankúš. Určite by nemal byť príliš objemný a vysoký. Ak neviete správne odhadnúť jeho veľkosť, kúpte si ortopedický vankúš. Ideálne vám podoprie hlavu, aby zabráni nevhodnému zalomeniu krčnej chrbtice.

Môžete sa pretočiť

Neznamená to však, že máte v tejto pozícii zotrvať nepohnute celú noc, to len zbytočne naruší váš spánok. V ideálnom prípade prirodzene zmeníte spánkovú polohu počas noci 30- až 60-krát. Je to dobre. Najmä, ak sa z chrbta pretočíte na bok. Zlepšuje sa tak prekrvenie i uvoľnenie svalov. Lepšiu stabilitu v ľahu na boku vám zaručí mali vankúš, ktorý si dáte medzi stehná alebo kolená. Podľa nemeckých odborníkov je ideálne, ak sa pretočíte na ľavú stranu. Uvoľnia sa orgány ako napríklad slezina, zníži sa možnosť pálenia záhy, neuškodí to ani „čerpacej“ funkcii srdca.

A čo brucho?

Zaujímavá je poloha na bruchu, ktorá rozdeľuje na dva tábory, kým pre jednu skupinu ľudí znamená maximálne pohodlie, pre druhú je to úplný opak. Ak však trpíte bolesťami krčnej chrbtice, mali by ste sa jej vzdať. Poloha na bruchu bojuje proti prirodzenému zakriveniu chrbtice. Ak si navyše dáte pod hlavu príliš vysoký vankúš, zbytočne ešte viac zaťažujte krčnú chrbticu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor