MENU
zdravy-zivot

Horčík nestačí, stres porazíte INAK. Už ste si položili túto otázku?

Hmm.,Let,Me,Think.,Studio,Shot,Of,Cute,Redhead,Girl

Súvisiace témy

Zdravý život

Horčík nestačí, stres porazíte INAK. Už ste si položili túto otázku?

Ak nechcete ochorieť, stopnite skutočnú a skrytú príčinu takmer všetkých ochorení v zárodku. Nebude to ľahké, ale takmer stopercentné....

Vedeli ste, že spúšťačom minimálne civilizačných ochorení je obyčajný stres? „Podľa viacerých zdrojov psychologický stres a prežívanie negatívnych emócií zvyšujú oxidačný stres buniek s príslušnými následkami na telesnej úrovni. Znie to hrozivo, ale nie je možné úplne sa oxidačnému stresu vyhnúť," potvrdzuje košická všeobecná lekárka Diana Baranová.

Jedna svetlá správa na úvod: V dlhodobej austrálskej štúdii ženy staršie ako 45 rokov, ktoré jedli ovocie a zeleninu 3-4-krát denne, mali o 12% nižšie riziko stresu, ako tie čo si dali maximálne jeden kúsok. Ak si dopriali viac ako päť, stresovali až o 23% menej. To, čo konzumujete, má vplyv totiž nielen na hladiny hormónov, ale aj stres na bunkovej úrovni. Ak sa však chcete stresu zbaviť systémovo, nielen zaplátať dieru, mali by ste ísť po riešenie a prevenciu väčšiny ochorení ozaj hlboko.

Strava a zlozvyky sú okolnosti, ktoré dokážete ovplyvniť. Ale neovplyvníte, či vám schvália hypotéku, či vám niekto poškriabe auto alebo s akou náladou sa zobudí vaša polovička. Ako máte zvládať stres, ak sa mu nedá vyhnúť? Stačí možno jediná základná otázka a úprimná odpoveď.

Pokiaľ nehovoríme o nejakej extrémnej forme stresu, tak samotné dosiahnutie hranice medzi nárokmi okolia a našimi schopnosťami nevyvoláva psychické ťažkosti. Problémom je, že tieto situácie sú často späté s intenzívnymi emóciami. Môžeme napríklad cítiť strach z vlastného zlyhania, sklamanie zo svojho výkonu, hnev na ľudí vytvárajúcich stresovú situáciu, zahanbenie. V našej spoločnosti slovom stres zväčša len maskujeme naše hlbšie zraniteľné emócie,“ objasňuje jadro stresu bratislavský psychológ Dušan Fábik. Ak následne tieto emócie primerane neventilujeme, bagatelizujeme, či si nahovárame, že sme v pohode, sme omnoho bližšie k psychickým ťažkostiam ako úzkosti či depresie, mieni odborník.

Preto má podľa psychológa veľký význam učiť sa pracovať so stresom. „Toto učenie však nie je jednoduché. Cieľom je spravidla analýza emócií spätých zo stresom, ktoré majú na vás negatívny dopad. Bojím sa vlastného zlyhania? Zahanbenia? Sklamania zo svojho výkonu? Väčšina ľudí sa odkrývaniu takýchto zraniteľných emócií radšej vyhne, prípadne si nahovorí, že to nie je až také zlé,“ pokračuje psychológ.

Ktorú otázku by ste si na odbúranie stresu mali položiť hneď teraz? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor