MENU
zdravy-zivot

Máte podozrenie, že žijete s manipulátorom? 5 znakov vám otvorí oči

Manipulátor pravidelne pracuje na znížení vášho sebavedomia.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte podozrenie, že žijete s manipulátorom? 5 znakov vám otvorí oči

V partnerskom živote by mala vyhrávať nielen láska, ale aj porozumenie a vzájomný pozitívny vplyv, ktorý zlepšuje vašu osobnosť. Niekedy je však všetko inak.

Niekedy ani nepostrehnete, že partner či partnerka s vami manipulujú. Jednoducho stratíte určitý nadhľad a všetko považujete za normálne. Často sú prvým dekterom, že vo vašom spolunažívaní nie je všetko v poriadku, najbližší priatelia či rodina. Ich upozornenia však neberiete vážne. Ak ste navyše ešte stále zamilovaní, ste tými poslednými, ktorí si všimnú, že nie je všetko v poriadku. Aké znaky by vám mali otvoriť oči? 

1. Je to vaša chyba

Nech urobíte, čo urobíte, vždy je to vaša chyba. Ak vašej polovičke niečo nevonia, vinník jasný. Ste to vy. Manipulátori sú v obviňovaní doslova umelci, upozrňuje portál wunderweib.de. Hoci zo začiatku nie ste o svojej vine presvedčení a cítite hnev, postupne sa začnete cítiť zle a ešte sa aj ospravedlníte. V tejto fáze porozmýšľajte nad tým, či sa vám niekedy za niečo ospravedlnil váš partner. Ustavičné obviňovania nepatria do zdravého vzťahu. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor