MENU
zdravy-zivot

Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?

Nafukovanie môžu sprevádzať aj nepríjemné kŕče.
Zdravý život

Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?

Brucho ako balón vám môže pokaziť celé deň. Nie je to len estetický problém. Nadúvanie môžu sprevádzať aj bolestivé kŕče.

Máte sklony k nafukovaniu? Plyny sa tvoria prirodzene behom trávenia potravy, ktorá sa rozkladá. Stačí však menej pohybu, viac stres, nesprávnu kombinácia potravín, ale i ochorenie čriev či potravinovú alergiu a zrazu máte po obede brucho ako balón, jednoducho sa nafúkne. Niekedy vám môže zachrániť pohár teplej vody alebo termofor. Teplo uvoľní svalstvo, zlepší prekrvenie a zmierni nafukovanie. Nepríjemným pocitom môžete predísť správnym korením v strave či šálkou bylinkového čaju. Čo vám pomôže?

Medovka a mäta

Po ruke sa oplatí mať medovku. Esenciálne oleje z tejto voňavej bylinky obsahujú látky, ktoré upokojujú a uvoľňujú kŕče. Tieto účinky oceníte aj pri nadmernom nafukovaní. Určite sa oplatí pripraviť aj šálku mätového čaju. Pomôže znížiť tvorbu plynov i redukovať kŕče.

Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?
Zdroj: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Čo sa ešte oplatí mať po ruke? ►►► 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor