MENU
zdravy-zivot

Ste monogamní alebo promiskuitní? Pre toto je časté striedanie partnerov rizikové

Veľká časť odborníkov tvrdí, že promiskuita sa týka najmä mužov a je podmienená biologicky.
Zdravý život

Ste monogamní alebo promiskuitní? Pre toto je časté striedanie partnerov rizikové

Aký je rozdiel medzi monogamiou a promiskuitou? Hranica medzi nimi nie je presne definovaná. Ako spoznáte, či vám váš partner bude verný, alebo nie?

Zamilovali ste sa a uvažujete, či vám váš nový parner/nová partnerka bude verný/verná? Ak má sklon k promiskuite, spoznáte už podľa týchto 3 základných znakov:

  1. Neustále flirtuje.
  2. Vyhýba sa rozhovorom o svojom dennom programe, o rodine, o súkromnom živote.
  3. Odmieta s vami spoločne bývať.

Martina (28) toto nikdy neriešila. Prv, než spoznala Andreja (30), vystriedala niekoľko partnerov. Aj on mal za sebou pár vzťahov. Teraz čakajú bábätko a obaja sa naň tešia. Vyšetrenia v 3. mesiaci ukázali, že dieťa je zdravé, ale budúca mama má HPV infekciu. Je nešťastná, obáva sa rakoviny krčka maternice. Gynekológ jej vysvetlil, že počas tehotenstva sa s touto pohlavnou infekciou nedá nič spraviť. Martina sa aspoň snaží presvedčiť priateľa, aby sa dal vyšetriť u urológa, ale ten zatiaľ odmieta.

Psychologička: Partnerské vzťahy prechádzajú ťažkou skúškou. Ktoré skončia?

Monogamia alebo promiskuita?

Ľudská sexuálna prirodzenosť sa od staroveku príliš nezmenila. Moderný svet však mení sexualitu v tom zmysle, že ponúka viac sexuálneho konzumu a vďaka novým technológiám mení aj komunikáciu medzi ľuďmi. Mnohé náboženstvá a spoločenstvá propagujú - naprieč celými dejinami - monogamiu ako vysoko morálnu, iné povoľujú promiskuitu, ale zväčša len mužom. Pre niekoho je promiskuitný akýkoľvek nemanželský pohlavný styk. Pre konzervatívne zmýšľajúceho človeka môžu už dvaja partneri po sebe znamenať problém, iní sú oveľa liberálnejší. Samostatnou kapitolou je prostitúcia.

Sex s HIV pozitívnym nie je rozsudok smrti. Lekárka o tom, čo musíte počuť

V divokých 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia bola napríklad promiskuita v móde. Sexuálna sloboda, ktorú v USA a Európe presadzovalo hnutie hippies, bola výrazom individuality, emancipácie žien a odporu voči konzervatívnym pravidlám západnej spoločnosti prvej polovice 20. storočia. Situácia sa však výrazne zmenila v 80-rokoch, keď do hry vstúpil AIDS.

Hranica neexistuje

Zatiaľ čo monogamia znamená, že pár si je istý čas, alebo dokonca celý život verný, pri promiskuite partnerov/parnerky striedate. Kde však leží hranica medzi nimi? Neexistujú žiadne presne určené pravidlá, ako hodnotiť ľudské sexuálne správanie. Pojem promiskuita, z latinského slova promiscuus, teda zmiešaný, vo všeobecnosti vyjadruje sexuálnu nestálosť a časté striedanie sexuálnych partnerov.

Teraz ruky musíte držať preč od všetkých, ale od týchto typov obzvlášť!

Nedá sa ohraničiť a definovať spoločenskými, etickými, náboženskými ani vedeckými pravidlami. Vedci sa nevedia zhodnúť na tom, do akej miery závisí od osobnosti či od biologických daností človeka.

Rôzne názory

Niektorí psychológovia a sexuológovia, nezaťažení náboženskou morálkou, považujú promiskuitu za normálnu fázu v procese dospievania. Mladý človek vtedy objavuje sám seba, svoju sexualitu a skúša. Problematickou sa podľa nich promiskuita stáva, ak je celoživotná. Iní vedci sú presvedčení, že emocionálne alebo sociálne kritériá hrajú pri voľbe partnera podradnú rolu. Na prvom mieste je telesný záujem, teda snaha uspokojovať svoje vlastné sexuálne potreby. U oboch pohlaví však môže ísť podľa niektorých teórií aj o pocit sebapotvrdenia, teda o pocit, že s každým novým partnerom stúpajú na cene.

Koronavírus: Bude mať dopad aj na vzťahy? Toto vás nepoteší. Zasiahne najmä partnerov

Ďalší zastávajú názor, že človek je sukcesívne monogamný, to znamená, že za život môže vystriedať niekoľko partnerských monogamných vzťahov. Bezhlavá promiskuita, pri ktorej by menil množstvo partnerov/partneriek, je len záležitosťou niekoľkých percent populácie a nezodpovedá ľudskej prirodzenosti.

Muži sú prelietavejší

Veľká časť odborníkov tvrdí, že promiskuita sa týka najmä mužov a je podmienená biologicky. Tí podvedome alebo vedome chcú rozmnožovať svoj genetický fond. Jedno je isté, že muži aktívnejšie a častejšie vyhľadávajú sex, ženy sú v tomto ohľade pasívnejšie. Čo sa týka sexuálnych podnetov, ženy viac reagujú na romantickú erotiku a príbeh. Mužov skôr stimulujú vizuálne podnety, inklinujú k neosobnému, anonymnému sexu a preto viac obľubujú komerčnú erotiku a prostitúciu. Avšak aj niektoré ženy často striedajú partnerov, z osobných dôvodov alebo pre prostitúciu.

5 vecí, ktoré TREBA robiť po sexe. Na väčšinu zabúdate

Či sa rozhodnete žiť monogamne, alebo budete partnerov často striedať, je v našich zemepisných šírkach vaša osobná voľba. V druhom prípade sa však zvyšuje riziko, že seba alebo partnera nakazíte pohlavnými chorobami.

HPV infekcia je najčastejšia pohlavná choroba

Najčastejším sexuálne prenosným ochorením je ľudský papilomavírus, ktorý spôsobuje infekciu HPV. Je jedno, či uprednostňujete klasický, teda vaginálny sex, orálny alebo análny, či ste žena alebo muž, hetero- alebo homosexuál. HPV vírusom sa môžete nakaziť, aj keď máte stáleho partnera alebo používate prezervatív.

Skrytý vírus spôsobujúci ženskú rakovinu má väčšina. Odhalí ho unikátny test

Existuje až 40 typov vírusov HPV, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka. Nebezpečná je len časť z nich. Tieto papilomavírusy majú na svedomí genitálne bradavice - kondylómy, tiež bradavice v ústach, hrtane či hlasivkách. Zapríčiňujú aj rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov - najčastejšie krčka maternice, ale tiež konečníka, vonkajších rodidiel, pošvy aj penisu. Zodpovedajú aj za veľkú časť zhubných nádorov v oblasti hlavy a hrdla, ktorých pribúda.

Obrovský úspech: HPV vírus vďaka očkovaniu prestáva existovať. Rakovina krčka dostala stopku

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia