MENU
zdravy-zivot

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Group,Of,Women,Running,At,Lakeside,Jogging

Súvisiace témy

Zdravý život

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Chudnutie nejde rovnako ľahko a rýchlo všetkým ľuďom. Niekto sa zbaví tuku ľavou zadnou, bez väčšej námahy, a druhí sa musia vytrápiť. O všetkom rozhoduje aj typ postavy.

Chudnutie spočíva vo viacerých faktoroch. Musíte si nastaviť rovnováhu medzi stravou a pohybom, a pritom zohľadniť typ svojej postavy. Pán Branislav Šipikal, amatérsky tréner, špecifikoval 3 telesné typy postáv, takzvané somatotypy, a zdôraznil, že je rozdiel ako rýchlo a efektívne chudne a formuje postavu ektomorf, endomorf alebo mezomorf.

Vzhľadom na typ postavy, chudnutie najviac vyžaduje endomorf, a aj to je rôzne od osoby k osobe. Niekto schudne rýchlo za krátky čas, niekomu to trvá dlhšie, iná osoba zje menej, a aj napriek tomu nejdú kilá dole akoby chceli. Nie všetci sa však dajú presne zaradiť do somatotypov.

Ektomorf a mezomorf primárne chudnúť nepotrebujú, skôr by sa mali zamerať na formovanie postavy a budovanie svalstva, čo vyžaduje po schudnutí potom aj endomorfný typ. Koniec koncov, všetky tri typy potrebujú formovať postavu a budovať svalstvo.

Aký typ postavy máte vy? Prečítajte si na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor