MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Endomorf 

U endomorfov je chudnutie ťažšie.U endomorfov je chudnutie ťažšie.
U endomorfov je chudnutie ťažšie.
Zdroj: Shutterstock

Má objemnú postavu, sklon k usádzaniu tuku najmä v oblasti pása a bokov. Naopak, ťažšie vykresľuje svaly, má to najťažšie zo všetkých telesných typov, lebo musí nielen odbúrať neželaný tuk, ale dokázať udržiavať dosiahnuté ciele bez jojo efektu.

Ak ste endomorf, ľahšie priberáte a vaša strava by mala preto obsahovať viac bielkovín a menej sacharidov. Ideálny pomer rozloženia živín v strave pre vás je 35 % bielkovín, 40 % tukov a 25 % sacharidov.

Jedálniček

Bielkoviny: chudé kuracie a morčacie mäso, ryby, vajcia, odtučnené mliečne výrobky, strukoviny.

Zdravé tuky: olivový olej, avokádo.

Sacharidy: zelenina, ovocie s vyšším podielom vlákniny, obilniny a zrná (s mierou).

V každom jedle, ktoré si pripravíte, by mali byť hlavne bielkoviny a zelenina. Jedzte striedmo a kontrolovane. Vyhnite sa hlavne bielemu pečivu, sušienkam, koláčom a spracovaným potravinám s vysokým obsahom kalórií a tukov. Akékoľvek prebytočné kalórie, ktoré skonzumujete, sa u vás rýchlo premenia na tuk. Pokiaľ ide o stravovanie, potrebujete disciplínu, a preto sa pri zmenách v jedálničku a cvičení poraďte s odborníkmi na výživu a formovanie postavy.

Cvičenie

Keďže ľahko priberáte, váš tréningový plán by mal byť postavený na spaľovaní kalórií. Pri cvičení sa zamerajte na kardio a silový tréning. Začnite behať, plávať alebo bicyklovať. Dávajte si pozor na presilenie, a ak cítite, že ste vyčerpaní, dajte si oddych. Dôležité je striedať dni cvičenia s regeneráciou. Venujte sa cvičeniu čo najčastejšie, ako je to možné, ideálne 30 minút 3 – 5-krát do týždňa.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor