MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Endomorf 

U endomorfov je chudnutie ťažšie.U endomorfov je chudnutie ťažšie.
U endomorfov je chudnutie ťažšie.
Zdroj: Shutterstock

Má objemnú postavu, sklon k usádzaniu tuku najmä v oblasti pása a bokov. Naopak, ťažšie vykresľuje svaly, má to najťažšie zo všetkých telesných typov, lebo musí nielen odbúrať neželaný tuk, ale dokázať udržiavať dosiahnuté ciele bez jojo efektu.

Ak ste endomorf, ľahšie priberáte a vaša strava by mala preto obsahovať viac bielkovín a menej sacharidov. Ideálny pomer rozloženia živín v strave pre vás je 35 % bielkovín, 40 % tukov a 25 % sacharidov.

Jedálniček

Bielkoviny: chudé kuracie a morčacie mäso, ryby, vajcia, odtučnené mliečne výrobky, strukoviny.

Zdravé tuky: olivový olej, avokádo.

Sacharidy: zelenina, ovocie s vyšším podielom vlákniny, obilniny a zrná (s mierou).

V každom jedle, ktoré si pripravíte, by mali byť hlavne bielkoviny a zelenina. Jedzte striedmo a kontrolovane. Vyhnite sa hlavne bielemu pečivu, sušienkam, koláčom a spracovaným potravinám s vysokým obsahom kalórií a tukov. Akékoľvek prebytočné kalórie, ktoré skonzumujete, sa u vás rýchlo premenia na tuk. Pokiaľ ide o stravovanie, potrebujete disciplínu, a preto sa pri zmenách v jedálničku a cvičení poraďte s odborníkmi na výživu a formovanie postavy.

Cvičenie

Keďže ľahko priberáte, váš tréningový plán by mal byť postavený na spaľovaní kalórií. Pri cvičení sa zamerajte na kardio a silový tréning. Začnite behať, plávať alebo bicyklovať. Dávajte si pozor na presilenie, a ak cítite, že ste vyčerpaní, dajte si oddych. Dôležité je striedať dni cvičenia s regeneráciou. Venujte sa cvičeniu čo najčastejšie, ako je to možné, ideálne 30 minút 3 – 5-krát do týždňa.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor