MENU
zdravy-zivot

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Group,Of,Women,Running,At,Lakeside,Jogging
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Chudnutie nejde rovnako ľahko a rýchlo všetkým ľuďom. Niekto sa zbaví tuku ľavou zadnou, bez väčšej námahy, a druhí sa musia vytrápiť. O všetkom rozhoduje aj typ postavy.

Chudnutie spočíva vo viacerých faktoroch. Musíte si nastaviť rovnováhu medzi stravou a pohybom, a pritom zohľadniť typ svojej postavy. Pán Branislav Šipikal, amatérsky tréner, špecifikoval 3 telesné typy postáv, takzvané somatotypy, a zdôraznil, že je rozdiel ako rýchlo a efektívne chudne a formuje postavu ektomorf, endomorf alebo mezomorf.

Vzhľadom na typ postavy, chudnutie najviac vyžaduje endomorf, a aj to je rôzne od osoby k osobe. Niekto schudne rýchlo za krátky čas, niekomu to trvá dlhšie, iná osoba zje menej, a aj napriek tomu nejdú kilá dole akoby chceli. Nie všetci sa však dajú presne zaradiť do somatotypov.

Ektomorf a mezomorf primárne chudnúť nepotrebujú, skôr by sa mali zamerať na formovanie postavy a budovanie svalstva, čo vyžaduje po schudnutí potom aj endomorfný typ. Koniec koncov, všetky tri typy potrebujú formovať postavu a budovať svalstvo.

Aký typ postavy máte vy? Prečítajte si na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor