MENU
zdravy-zivot

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Group,Of,Women,Running,At,Lakeside,Jogging
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chudnutie podľa typu postavy. Ste endomorf alebo mezomorf?

Chudnutie nejde rovnako ľahko a rýchlo všetkým ľuďom. Niekto sa zbaví tuku ľavou zadnou, bez väčšej námahy, a druhí sa musia vytrápiť. O všetkom rozhoduje aj typ postavy.

Chudnutie spočíva vo viacerých faktoroch. Musíte si nastaviť rovnováhu medzi stravou a pohybom, a pritom zohľadniť typ svojej postavy. Pán Branislav Šipikal, amatérsky tréner, špecifikoval 3 telesné typy postáv, takzvané somatotypy, a zdôraznil, že je rozdiel ako rýchlo a efektívne chudne a formuje postavu ektomorf, endomorf alebo mezomorf.

Vzhľadom na typ postavy, chudnutie najviac vyžaduje endomorf, a aj to je rôzne od osoby k osobe. Niekto schudne rýchlo za krátky čas, niekomu to trvá dlhšie, iná osoba zje menej, a aj napriek tomu nejdú kilá dole akoby chceli. Nie všetci sa však dajú presne zaradiť do somatotypov.

Ektomorf a mezomorf primárne chudnúť nepotrebujú, skôr by sa mali zamerať na formovanie postavy a budovanie svalstva, čo vyžaduje po schudnutí potom aj endomorfný typ. Koniec koncov, všetky tri typy potrebujú formovať postavu a budovať svalstvo.

Aký typ postavy máte vy? Prečítajte si na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor