MENU
zdravy-zivot

Jedzte slivky a odmeňte trávenie. TOTO sú ďalšie dôvody, prečo ich jesť

Portrait,Of,A,Smiling,Teen,Girl,With,Plums,In,Her
Zdravý život

Jedzte slivky a odmeňte trávenie. TOTO sú ďalšie dôvody, prečo ich jesť

Slivky sú výborné ovocie, ktoré má veľa blahodarných účinkov pre zdravie. Doprajte si ich tak často ako sa len dá, pretože vás chránia pred mnohými ochoreniami a zlepšujú zdravotný stav.

Toto šťavnaté ovocie je obľúbené aj vďaka sladkej chuti a všestrannému využitiu. Slivky sú skvelé surové, sušené aj zavárané. Môžete si z nich pripraviť lekvár alebo čatní. Zapracujte ich do šalátov, zamiešajte do jogurtu alebo rozmixujte do smoothie. Koláč pripravený zo sliviek bude chutiť famózne. Sú malé a praktické, a preto si ich môžete so sebou zobrať kamkoľvek ako desiatu.

Ak si dáte šálku nakrájaných sliviek, do tela dostanete len 76 kalórií, 1 gram bielkovín, menej ako 1 gram tukov, 18 gramov sacharidov, 2 gramy vlákniny a 16 gramov cukru.

Sú výborným zdrojom vitamínu C, A, K, draslíka, magnézia, vápnika a fosforu, ktoré podporujú váš imunitný systém, budujú svaly, zlepšujú stav ciev a očí.

O účinkoch sliviek na zdravie sa dočítate na nasledujúcej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor