MENU
zdravy-zivot

Máte doma starší chlieb? Nevyhadzujte ho! V domácnosti robí zázraky

Freshly,Baked,Bread,On,Dark,Gray,Kitchen,Table,,Top,View
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte doma starší chlieb? Nevyhadzujte ho! V domácnosti robí zázraky

Starší chlieb môže byť skvelým pomocníkom každej gazdinky. Dokáže totiž takmer zázraky.

Aj vám občas doma ostane starší chlieb, ktorý už nikto nechce, pretože ste kúpili čerstvý? V žiadnom prípade ho nevyhadzujte. Využite ho ako pomocníka v domácnosti. Máme pre vás pár praktických tipov.

Zachráni olej

Vedeli ste, že pri príprave vyprážaných jedál pár kúskov chleba vhodených pri smažení do oleja v panvici dokáže účinne zabrániť jeho prepáleniu? To však nie je všetko. Chlebík vám môže pomôcť určiť, na akú teplotu je olej rozohriaty.Vedeli ste, že pri príprave vyprážaných jedál pár kúskov chleba vhodených pri smažení do oleja v panvici dokáže účinne zabrániť jeho prepáleniu? To však nie je všetko. Chlebík vám môže pomôcť určiť, na akú teplotu je olej rozohriaty.
Vedeli ste, že pri príprave vyprážaných jedál pár kúskov chleba vhodených pri smažení do oleja v panvici dokáže účinne zabrániť jeho prepáleniu? To však nie je všetko. Chlebík vám môže pomôcť určiť, na akú teplotu je olej rozohriaty.
Zdroj: Shutterstock
  • Ak vhodený kúsok klesne až na dno panvice a nevypláva na povrch, je teplota nižšia ako 150 ° C. Takáto teplota je na vyprážanie príliš nízka.
  • Ak dopadne na dno a pomaly stúpa, má olej teplotu okolo 160 ° C, čo je teplota ideálna na smaženie zeleniny.
  • Ak kúsok chleba vypláva rýchlo na povrch, dosahuje teplota oleja asi 180 ° C, v takom prípade nádherne osmažíme všetky druhy potravín.
  • Ak sa chlieb neponorí vôbec a začne sa okamžite smažiť, má olej svoju maximálnu teplotu, teda okolo 190 ° C.
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor