MENU
Zdravý život

Skúsená dermatologička vám poradí, ako zbytočne neurýchľovať starnutie pleti

Zabudnite na pohárik

Alkohol zase pleť výrazne dehydratuje. Ideálne je znížiť jeho príjem na nulu. Chcete argumentovať pozitívnymi účinkami červeného vína? Kúpte si radšej stopercentnú hroznovú šťavu alebo strapec hrozna. Vyhnite sa aj pobytu na slnku bez krému na opaľovanie. „Dlhodobá expozícia slnečným lúčom zvyšuje nielen riziko vzniku benígnych a malígnych nádorov, ale zároveň urýchľuje starnutie pleti, o tom netreba polemizovať,“ zdôrazňuje skúsená odborníčka.

Viete spracovať stres?

Naučte sa pracovať so stresom. Je potvrdené, že dlhodobo zvýšená hladina kortizolu spôsobuje v tele chronické zápalové procesy. Tie poškodzujú všetky štruktúry organizmu vrátane pleti. Dvojnásobne to platí v prípade, ak trpíte chronickými kožnými ochoreniami. Čoraz častejšie sa však aj v súvislosti so spomalením starnutia hovorí o takzvanom pozitívnom strese.„Zjednodušene možno povedať, že ak si navodíte správny stres, aktivujete systém, aby sa šetril. V prevencii starnutia tak stimulujeme určité enzýmy a komplex proteínov. Môže ísť napríklad o striedanie teploty pri otužovaní alebo tréning, pri ktorom prechádzate z rýchlej chôdze do úsekov, pri ktorých vydáte zo seba maximum a rozbúši sa vám srdce. Toto vyhodnotí
organizmus ako stres,“ hovorí doktorka Alexandra Rozborilová.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor