MENU
zdravy-zivot

Skúsená dermatologička vám poradí, ako zbytočne neurýchľovať starnutie pleti

Starnutie pleti môžete ovplyvniť aj životosprávou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Skúsená dermatologička vám poradí, ako zbytočne neurýchľovať starnutie pleti

Pod kvalitu pleti sa vždy podpíše i životospráva. Čo sa oplatí dať na tanier a ako sa podpíše pod starnutie stres?

Určite nielen pleti, ale celému organizmu prospeje, ak sa celoživotne nastavíte na zdravú životosprávu. Čo sa oplatí jesť, čo škrtnúť a na čo si dávať pozor? Poradí vám skúsená dermatologička.

Pozor na cukor

Znížte konzumáciu rafinovaného cukru. Nahraďte ho radšej čerstvým ovocím a prirodzenými cukrami, ktoré nie sú súčasťou konzervovaných a chemicky spracovaných potravín. Platí to aj pre sladené nápoje. Ideálnou tekutinou stále zostáva pramenistá čistá voda. Ani pravidelný pitný režim vám však nepomôže so suchou pleťou, na tú je prikrátka. V tomto prípade treba staviť len na pravidelnú hydratačnú starostlivosť, či už doma, alebo pomocou profesionálnych ošetrení.

Chudnutie pridá vek?

Vďaka správnemu stravovaniu sa môžete napríklad vyhnúťnárazovému a výraznému chudnutiu, aj to sa môže podpísať pod vašu vizáž. „Ak niekto veľmi výrazne schudne, skutočne pôsobí starším dojmom,“ hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Na tvári sa nachádza povrchový aj hĺbkový tuk. Pri starnutí postupne dochádza k resorpcii, vstrebávaniu, viacerých štruktúr. Ustupuje napríklad kosť, rovnako aj na ňu nadväzujúci hĺbkový tuk i povrchové tukové vankúšiky. Pri strate podkožného tuku pleť postupne ochabne a človek vyzerá unavene, padajú mu kútiky, lebo sa uvoľní koža v oblasti sánky.

Z hľadiska zdravia je určite vhodné zbaviť sa nadváhy v každom veku, ideálne však pod dohľadom odborníka a so správne nastaveným jedálnym lístkom. Rovnako odborníci vám potom doladia aj vzhľad. „Jednotlivé vrstvy tuku sa dajú nahradiť látkami, ku ktorým patrí napríklad kyselina hyalurónová. Vieme ju vpichnúť do veľmi hlbokej vrstvy kože, nahradí kosť i hĺbkový tuk,“ upokojuje Alexandra Rozborilová.

Pozor na zlozvyky

Čo najskôr sa oplatí zatočiť aj s ďalšími zlozvykmi, fajčením i popíjaním alkoholu. Podľa odborníčky si všimnete zlepšenie kvality pleti už po niekoľkých dňoch bez cigariet. „Pokožka fajčiarov je mdlá. Každou cigaretou sa totiž zužujú povrchové kožné cievy, odtieň pleti je potom šedivý. Fajčiari musia na pleť používať oveľa viac anti-age prípravkov, nielen krémov. Musia absolvovať ošetrenia ako napríklad mezoterapiu alebo skin booster, aby kompenzovali negatívne dôsledky fajčenia,“ vysvetľuje dermatologička.

Čo ešte zmeniť?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor