MENU
zdravy-zivot

Skúsená dermatologička vám poradí, ako zbytočne neurýchľovať starnutie pleti

Starnutie pleti môžete ovplyvniť aj životosprávou.
Zdravý život

Skúsená dermatologička vám poradí, ako zbytočne neurýchľovať starnutie pleti

Pod kvalitu pleti sa vždy podpíše i životospráva. Čo sa oplatí dať na tanier a ako sa podpíše pod starnutie stres?

Určite nielen pleti, ale celému organizmu prospeje, ak sa celoživotne nastavíte na zdravú životosprávu. Čo sa oplatí jesť, čo škrtnúť a na čo si dávať pozor? Poradí vám skúsená dermatologička.

Pozor na cukor

Znížte konzumáciu rafinovaného cukru. Nahraďte ho radšej čerstvým ovocím a prirodzenými cukrami, ktoré nie sú súčasťou konzervovaných a chemicky spracovaných potravín. Platí to aj pre sladené nápoje. Ideálnou tekutinou stále zostáva pramenistá čistá voda. Ani pravidelný pitný režim vám však nepomôže so suchou pleťou, na tú je prikrátka. V tomto prípade treba staviť len na pravidelnú hydratačnú starostlivosť, či už doma, alebo pomocou profesionálnych ošetrení.

Chudnutie pridá vek?

Vďaka správnemu stravovaniu sa môžete napríklad vyhnúťnárazovému a výraznému chudnutiu, aj to sa môže podpísať pod vašu vizáž. „Ak niekto veľmi výrazne schudne, skutočne pôsobí starším dojmom,“ hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Na tvári sa nachádza povrchový aj hĺbkový tuk. Pri starnutí postupne dochádza k resorpcii, vstrebávaniu, viacerých štruktúr. Ustupuje napríklad kosť, rovnako aj na ňu nadväzujúci hĺbkový tuk i povrchové tukové vankúšiky. Pri strate podkožného tuku pleť postupne ochabne a človek vyzerá unavene, padajú mu kútiky, lebo sa uvoľní koža v oblasti sánky.

Z hľadiska zdravia je určite vhodné zbaviť sa nadváhy v každom veku, ideálne však pod dohľadom odborníka a so správne nastaveným jedálnym lístkom. Rovnako odborníci vám potom doladia aj vzhľad. „Jednotlivé vrstvy tuku sa dajú nahradiť látkami, ku ktorým patrí napríklad kyselina hyalurónová. Vieme ju vpichnúť do veľmi hlbokej vrstvy kože, nahradí kosť i hĺbkový tuk,“ upokojuje Alexandra Rozborilová.

Pozor na zlozvyky

Čo najskôr sa oplatí zatočiť aj s ďalšími zlozvykmi, fajčením i popíjaním alkoholu. Podľa odborníčky si všimnete zlepšenie kvality pleti už po niekoľkých dňoch bez cigariet. „Pokožka fajčiarov je mdlá. Každou cigaretou sa totiž zužujú povrchové kožné cievy, odtieň pleti je potom šedivý. Fajčiari musia na pleť používať oveľa viac anti-age prípravkov, nielen krémov. Musia absolvovať ošetrenia ako napríklad mezoterapiu alebo skin booster, aby kompenzovali negatívne dôsledky fajčenia,“ vysvetľuje dermatologička.

Čo ešte zmeniť?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor