MENU
zdravy-zivot

Ako sa správne starať o konečník? Potrebujete vodu, nie papier

Malá ručná sprcha na toalete je pre hygienu perfektná.
Zdravý život

Ako sa správne starať o konečník? Potrebujete vodu, nie papier

Nie je dôležité, koľko vrstvový toaletný papier používate. Oveľa podstatnejšie je, aby ste si po každej veľkej potrebe umyli konečník čistou vodou a osušili.

Malo by ísť o úplne prirodzenú vec, no najmä v súvislosti s prevenciou hemoroidov lekári dosť často upozorňujú, že konečník treba udržiavať v čistote. Pravdepodobne vedia, prečo o tom hovoria. Proktológovia totiž majú svoje skúsenosti...

Papier môže kožu aj zraniť

Po vykonaní veľkej potreby siaha drvivá väčšina z nás po toaletnom papieri. Ten by však mal byť až krajnou možnosťou, ak nemáme prístup k vode. Podľa proktológov, teda lekárov, ktorí sa zaoberajú chorobami konečníka, odstráni papier len hrubé nečistoty, a ak sa snažíte byť dôkladní, môžete si akurát tak poraniť jemnú pokožku. Navyše si papierom bakteriálny mikrofilm len rozotierate na väčšiu plochu...

Vlhčený WC papier to nezachráni

Výhrou nie je z viacerých dôvodov ani vlhčený toaletný papier. Je totiž spravidla parfumovaný, čiže nasiaknutý chémiou, ktorá môže pri dlhodobom používaní dráždiť a vysušovať pokožku konečníka. Mali by byť skôr núdzovým riešením na miestach, kde je prístup k vode nie je možný. Aj to podľa možnosti neparfumované a s minimom iných prísad.

Prečo je dôležité sa umyť?

Koža konečníka je jemná a plná záhybov, v ktorých sa ľahko zachytia zbytky stolice. Tie papier neodstráni. Ostávajú tam teda baktérie, ktoré sa vo vlhkom a teplom prostredí veselo množia, vyvolajú kvasenie, čím sa pokožka naruší, zapáli sa a začne svrbieť. Ak sa poškrabete, môžete ju ďalej narušiť a vznikne priaznivé prostredie pre ekzém. A tiež pre vznik hemoroidov.

Hemoroidy hygienu len komplikujú

Ak sa v konečníku objavia hemoroidy, je jeho hygiena maximálne skomplikovaná, pretože záhybov je tým pádom oveľa viac. Navyše sa konečník nemôže úplne zavrieť a môže z neho unikať tekutina, ktorá sa v ňom prirodzene vytvára v špeciálnych žliazkach. Táto tekutina vytvára permanentnú vlhkosť a opäť hrozia ekzémy a s tým spojené nepríjemnosti.

Čistá voda je najlepšia

Takže aké je riešenie? Po každej veľkej potrebe použiť buď bidet, na mnohých toaletách je aj malé umývadlo so sprchou, prípadne záchodová doska so zabudovaným bidetom. Rovnako dobre poslúži, ak si v kúpeľni sadnete zvonku na okraj vane a zadok si jednoducho osprchujete. Nepotrebujete ani mydlo, no potrebujete ruku, lebo len samotné ošpricovanie konečníka nestačí. Uterákom či papierom sa nešúchajte, iba ho jemne prikladajte a tak sa osušte.

Takto predídete nepríjemným infekciám, svrbeniu, "vlkom" a zčasti aj hemoroidom.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia