MENU
zdravy-zivot

Stafylokok prejde až do srdca: Odučte sa túto chybu z detstva, radí lekárka

Bad,News.,Stressed,Young,Woman,Feeling,Pain,And,Touching,Chest
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Stafylokok prejde až do srdca: Odučte sa túto chybu z detstva, radí lekárka

Nejde o špáranie sa v nose, ktoré je tiež rizikovým faktorom prenosu zlatého stafylokoka. Lekárka pripomína niečo, na čo myslí len málokto.

Dostať zlatého stafylokoka je beh na dlhé trate. Ak sa tak stane, zbaviť sa ho je dosť ťažké. Patrí totiž k najrezistentnejším baktériám voči antibiotikám. Niekomu nespôsobí žiadne problémy a je len prenášačom, iný však môže skončiť s toxickým šokom a ďalšími vážnymi zdravotnými ťažkosťami - zápalom a poškodením srdca a pľúc, syndrómom respiračného zlyhania či dokonca multiorgánovým zlyhaním.

Máte stafylokoka?

Prejavy ochorenia spôsobeného zlatým stafylokokom sú veľmi široké. Záleží na tom, akú časť tela napadne infekcia. Môže to byť nádcha, bolesť hrdla, horúčka, hnisavé ložiská na koži, bolesti brucha, hnačka, vracanie, ale aj mdloby či výpadky vedomia. Ak sa udomácni na koži či sliznici, môže prerásť do kožnej infekcie.

Väčšina infekcií zapríčinených zlatým stafylokokom pochádza z prirodzeného osídlenia pacienta. Možný je však aj prenos kontaktom s inými ľuďmi či z prostredia, napríklad kontaminovanými predmetmi," povedala pre izdravie.sk infektologička MUDr. Kristína Kaňuchová.

60% infekcií

Obľúbeným miestom zlatého stafylokoka sú naše ruky a nemocnice. Na jednom centimetri štvorcovom rúk je možné nájsť až 1500 rôznych baktérií, najviac z nich na končekoch prstov. Podľa štatistík sa rukami zdravotníckych pracovníkov prenesie až 60% nozokomiálnych infekcií.

„Prostredníctvom kontaminovaných rúk nás v pandémii najčastejšie ohrozovali koronavírusy(najmä COVID-19). Teraz pribúdajú črevné vírusy ako je norovírus či rotavírus, ale tiež mikroorganizmy šíriace sa okrem kvapôčok dychového sekrétu aj kontaktom. Je to napríklad vírus chrípky, ale aj cytomegalovírus, ktorý je mimoriadne nebezpečný pre tehotné ženy. Závažné sú napríklad aj stafylokoky, zvlášť ak ide o ich rezistentnú formu nazývanú MRSA,“ dopĺňa aj docentka MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH.

Zároveň dodáva, že: ročne v EÚ ochorie 672 000 osôb na infekcie spôsobené rezistentnými baktériami. Ich rezistencia stále narastá, a sú preto stále viac a viac nebezpečné. 64 % týchto infekcií vzniká v nemocniciach. Zomrie na ne ročne 33 000 Európanov, čo je viac ako na tuberkulózu, HIV, chrípku alebo úmrtí pri leteckých nehodách.“

Ako zlatého stafylokoka nedostať? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor