MENU
zdravy-zivot

Vezmite so sebou z prechádzky: 9 burín, ktoré môžete konzumovať

The,Woman,Collects,Medicinal,Herbs.,Selective,Focus.,Nature.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vezmite so sebou z prechádzky: 9 burín, ktoré môžete konzumovať

Práve teraz rastie voľne v prírode to, čo potrebujeme. Týchto 9 rastliniek vezmite z prechádzky so sebou – do šalátu, polievky či pesta.

Skrehnutí po dlhých chladných mesiacoch potrebujeme telo poláskať správnymi živinami. Netreba po ne ani do obchodu, nájsť ich v divo rastúcej „zelenine” všade okolo. „Po zimnom období sú to zelené a silné jarné rastliny bohaté na minerály, vitamíny a stopové prvky. Od klasických rastlín sa odlišujú najmä tým, že nie sú šľachtené, vyživované priemyselným hnojivom alebo striekané proti plesniam a škodcom. Viete si ich sami nazbierať na prechádzke. Najlepšia je čerstvá divoká zelenina. Pred použitím ju treba dobre umyť a pridať na záver do jedla,” radí výživová od

1. Pažítka

Gardening.,Beautiful,Blooming,Chives,In,A,Spring,Garden,,Defocus.,GrowingGardening.,Beautiful,Blooming,Chives,In,A,Spring,Garden,,Defocus.,Growing
Zdroj: Shutterstock

Jej divý variant môžete nájsť na jar v lese takmer vo všetkých lesných lokalitách. „Vo všeobecnosti platí, že má nízke nároky na pestovanie. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, vitamín A, E a K. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď,“ odporúča ju Zdena Havettová pre zdravé trávenie, srdce a posilnenie imunity.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor