MENU
zdravy-zivot

Vezmite so sebou z prechádzky: 9 burín, ktoré môžete konzumovať

The,Woman,Collects,Medicinal,Herbs.,Selective,Focus.,Nature.
Zdravý život

Vezmite so sebou z prechádzky: 9 burín, ktoré môžete konzumovať

Práve teraz rastie voľne v prírode to, čo potrebujeme. Týchto 9 rastliniek vezmite z prechádzky so sebou – do šalátu, polievky či pesta.

Skrehnutí po dlhých chladných mesiacoch potrebujeme telo poláskať správnymi živinami. Netreba po ne ani do obchodu, nájsť ich v divo rastúcej „zelenine” všade okolo. „Po zimnom období sú to zelené a silné jarné rastliny bohaté na minerály, vitamíny a stopové prvky. Od klasických rastlín sa odlišujú najmä tým, že nie sú šľachtené, vyživované priemyselným hnojivom alebo striekané proti plesniam a škodcom. Viete si ich sami nazbierať na prechádzke. Najlepšia je čerstvá divoká zelenina. Pred použitím ju treba dobre umyť a pridať na záver do jedla,” radí výživová od

1. Pažítka

Gardening.,Beautiful,Blooming,Chives,In,A,Spring,Garden,,Defocus.,GrowingGardening.,Beautiful,Blooming,Chives,In,A,Spring,Garden,,Defocus.,Growing
Zdroj: Shutterstock

Jej divý variant môžete nájsť na jar v lese takmer vo všetkých lesných lokalitách. „Vo všeobecnosti platí, že má nízke nároky na pestovanie. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, vitamín A, E a K. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď,“ odporúča ju Zdena Havettová pre zdravé trávenie, srdce a posilnenie imunity.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor