MENU
zdravy-zivot

Vysoký tlak i kilá pôjdu dole! Stačí robiť denne 10 min. TÚTO aktivitu

Close,Up,Of,Fit,Young,Female,Lying,On,Exercise,Mat
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Vysoký tlak i kilá pôjdu dole! Stačí robiť denne 10 min. TÚTO aktivitu

Pár minút intenzívneho cvičenia každý deň má pre telo viacero benefitov! Viete, aké?

Mnohí ľudia sa v priebehu starnutia snažia udržať si myseľ čítaním, riešením krížoviek či sudoku. Nová štúdia zistila, že cvičenie môže pomôcť mozgu rovnako ako telu.

Vedci z Columbijskej University v New Yorku tvrdia, že 10 minút intenzívneho cvičenia denne v strednom veku môže predĺžiť život až o 25 rokov. Rýchla chôdza alebo jazda na bicykli minimálne 75 minút týždenne podporuje zdravie mozgu.

Pre zdravý mozog

Štúdie sa zúčastnilo viac ako 1600 ľudí s priemerným vekom 53 rokov, ktorí absolvovali päť fyzických vyšetrení v priebehu 25 rokov. Účastníci uvádzali, koľko času sa venovali miernej až intenzívnej fyzickej aktivite.

Autori štúdie potom skúmali skeny mozgu, ktoré merali sivú a bielu mozgovú hmotu účastníkov. Ľudia stredného veku, ktorí neuviedli žiadnu fyzickú aktivitu, mali o 47 % väčšie riziko vzniku mozgových lézií. Ide o malé poškodenie mozgu, ako uvádza studyfinds.org.

Výhody 10-minútového cvičenia:

1. Lepšia nálada 

Rozhodnúť sa, ísť si na pár minút zacvičiť, je neraz bojom v mysli. Hlava nám vyšle hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme mali cvičenia odložiť na neskôr či necvičiť vôbec. Pritom stačí naozaj málo. 10 minút denne, telo rozhýbe natoľko, že uvoľnené endorfíny zaistia zvýšenie energie, motivácie, dodajú dobrú náladu a znížia pocity depresie a únavy.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor