MENU
zdravy-zivot

Vysoký tlak i kilá pôjdu dole! Stačí robiť denne 10 min. TÚTO aktivitu

Close,Up,Of,Fit,Young,Female,Lying,On,Exercise,Mat

Súvisiace témy

Zdravý život

Vysoký tlak i kilá pôjdu dole! Stačí robiť denne 10 min. TÚTO aktivitu

Pár minút intenzívneho cvičenia každý deň má pre telo viacero benefitov! Viete, aké?

Mnohí ľudia sa v priebehu starnutia snažia udržať si myseľ čítaním, riešením krížoviek či sudoku. Nová štúdia zistila, že cvičenie môže pomôcť mozgu rovnako ako telu.

Vedci z Columbijskej University v New Yorku tvrdia, že 10 minút intenzívneho cvičenia denne v strednom veku môže predĺžiť život až o 25 rokov. Rýchla chôdza alebo jazda na bicykli minimálne 75 minút týždenne podporuje zdravie mozgu.

Pre zdravý mozog

Štúdie sa zúčastnilo viac ako 1600 ľudí s priemerným vekom 53 rokov, ktorí absolvovali päť fyzických vyšetrení v priebehu 25 rokov. Účastníci uvádzali, koľko času sa venovali miernej až intenzívnej fyzickej aktivite.

Autori štúdie potom skúmali skeny mozgu, ktoré merali sivú a bielu mozgovú hmotu účastníkov. Ľudia stredného veku, ktorí neuviedli žiadnu fyzickú aktivitu, mali o 47 % väčšie riziko vzniku mozgových lézií. Ide o malé poškodenie mozgu, ako uvádza studyfinds.org.

Výhody 10-minútového cvičenia:

1. Lepšia nálada 

Rozhodnúť sa, ísť si na pár minút zacvičiť, je neraz bojom v mysli. Hlava nám vyšle hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme mali cvičenia odložiť na neskôr či necvičiť vôbec. Pritom stačí naozaj málo. 10 minút denne, telo rozhýbe natoľko, že uvoľnené endorfíny zaistia zvýšenie energie, motivácie, dodajú dobrú náladu a znížia pocity depresie a únavy.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor