MENU
novinky-a-odbornici

Srdciari a seniori POZOR! Týmto nápojom sa v horúcich dňoch vyhnite

Senior,Woman,Drinking,Water,In,The,Morning
Novinky a odborníci

Srdciari a seniori POZOR! Týmto nápojom sa v horúcich dňoch vyhnite

Vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné problémy. Nezabúdajte na pitný režim. Koľko pohárov je dosť? A čo si radšej odpustiť?

Základom pitného režimu by mala byť hlavne čistá pitná voda. „Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2 až 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1 a pol až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia," spresnila Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne.

Pozor na kávu

V horúčavách sa odporúča obmedziť nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkohol, ktoré smäd neznížia a naviac podporia vylučovanie vody z organizmu. Nevhodné sú aj sladené nápoje. Ideálna je podľa Račkovej obyčajná voda doplnená o minerálne vody. Odporúča sa piť skôr vlažné, nie ľadové nápoje.

Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné často ponúkať pitie. Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi. Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti," uviedla Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR.

Najmä starší ľudia

Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre seniorov. by mali prijať do 2 litrov tekutín. Organizmus seniorov obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s látkami z metabolizmu. Vody s vysokou mineralizáciou a s vyšším obsahom sodíka nie sú vhodné okrem seniorov ani pre osoby s kardiovaskulárnym ochorením, ani pre dojčatá a to vrátane prípravy ich stravy,“ dodala Iveta Trusková, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia ÚVZ SR.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor