Pri prvých vyšetreniach u lekára sa okrem krvného tlaku a srdcovej frekvencie meria aj saturácia krvi kyslíkom, ktorá sa označuje ako SpO2. Ani vy ste o tomto pojme pred príchodom pandémie veľa nepočuli? Okysličenie krvi je pritom pre zdravie človeka mimoriadne dôležité. Ak je hladina kyslíka v krvi nízka, nastáva hypoxémia, teda stav, pri ktorom nemôže telo správne fungovať.
Čo je SpO2?
Hodnota SpO2 ukazuje, nakoľko je vaša krv okysličená a uvádza sa v percentách. Pre zdravých ľudí je bežná hodnota 95 až 100 %. Znamená to, že 95 až 100 % červených krviniek v krvi práve prepravuje kyslík z pľúc do zvyšku tela. Ak máte napríklad problémy s pľúcami, hodnota bude nižšia. Hodnoty pod 90 % môžu naznačovať vážne zdravotné problémy.
Hodnoty SpO2
- 93 % – 99 % – sú normálne hodnoty u ľudí, ktorí nemajú chronické ochorenie spôsobujúce nedostatočné okysličenie krvi
- 92 % – 88 % – sú normálne hodnoty u ľudí pri ochoreniach s nedostatočným okysličením krvi, ako je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc, astma, srdcové zlyhávanie, anémia a podobne
- 88 % – 92 % – svoj stav konzultujte s lekárom
- 88% a menej – volajte záchranku
Pri nameraní nižších hodnôt saturácie ako norma je potrebné častejšie kontrolovanie hladiny kyslíka v krvi. Ideálne v 2 až 3-hodinových intervaloch.
Na meranie hladiny kyslíka v krvi sa najčastejšie používa pulzný oxymeter. Je to malý prístroj, ktorý sa pripevní na prst. Sledovať hladinu SpO2 dnes môžete aj prostredníctvom niektorých smart hodiniek.
Na horách
Sledovanie hladiny kyslíka v krvi pomáha športovcom ku kvalitnejšej regenerácii, k zvyšovaniu limitov či aklimatizácii vo vyšších nadmorských výškach. Zatiaľ čo v bežných nadmorských výškach je vo vzduchu 21 % kyslíka, v 3 000 metroch nad morom to môže byť len 15 %. Na jedno nadýchnutie tak získa organizmus výrazne menej kyslíka.
Varuje pred ťažkým covidom
Oxymetre sa v praxi bežne používajú v ordináciách, ktoré sa zameriavajú na liečenie respiračných chorôb. Viac sa o nich začalo hovoriť v súvislosti s pandémiou. Existuje totiž súvislosť medzi úrovňou SpO2 a priebehom ochorenia COVID-19. Zhoršujúci sa stav pľúc sa môže odraziť v nižších hodnotách SpO2. Varovným signálom, že sa ľahký covid komplikuje, je nízka hladina kyslíka v krvi. Tento stav môže nastať, aj keď sa cítite dobre.