MENU
zdravy-zivot

Srdce i pľúca v ohrození: TOTO môže v čase covidu zachrániť život!

Doctor,Examining,Sick,Patient,In,Face,Mask.,Ill,Woman,In
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Srdce i pľúca v ohrození: TOTO môže v čase covidu zachrániť život!

Prečo je saturácia krvi kyslíkom dôležitá a čo o nej treba vedieť?

Pri prvých vyšetreniach u lekára sa okrem krvného tlaku a srdcovej frekvencie meria aj saturácia krvi kyslíkom, ktorá sa označuje ako SpO2. Ani vy ste o tomto pojme pred príchodom pandémie veľa nepočuli? Okysličenie krvi je pritom pre zdravie človeka mimoriadne dôležité. Ak je hladina kyslíka v krvi nízka, nastáva hypoxémia, teda stav, pri ktorom nemôže telo správne fungovať.

Čo je SpO2?

Hodnota SpO2 ukazuje, nakoľko je vaša krv okysličená a uvádza sa v percentách. Pre zdravých ľudí je bežná hodnota 95 až 100 %. Znamená to, že 95 až 100 % červených krviniek v krvi práve prepravuje kyslík z pľúc do zvyšku tela. Ak máte napríklad problémy s pľúcami, hodnota bude nižšia. Hodnoty pod 90 % môžu naznačovať vážne zdravotné problémy.

Hodnoty SpO2

  • 93 % – 99 % – sú normálne hodnoty u ľudí, ktorí nemajú chronické ochorenie spôsobujúce nedostatočné okysličenie krvi
  • 92 % – 88 % – sú normálne hodnoty u ľudí pri ochoreniach s nedostatočným okysličením krvi, ako je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc, astma, srdcové zlyhávanie, anémia a podobne
  • 88 % – 92 % – svoj stav konzultujte s lekárom
  • 88% a menej – volajte záchranku
Pri nameraní nižších hodnôt saturácie ako norma je potrebné častejšie kontrolovanie hladiny kyslíka v krvi. Ideálne v 2 až 3-hodinových intervaloch.
 

Na meranie hladiny kyslíka v krvi sa najčastejšie používa pulzný oxymeter. Je to malý prístroj, ktorý sa pripevní na prst. Sledovať hladinu SpO2 dnes môžete aj prostredníctvom niektorých smart hodiniek.

Na horách

Sledovanie hladiny kyslíka v krvi pomáha športovcom ku kvalitnejšej regenerácii, k zvyšovaniu limitov či aklimatizácii vo vyšších nadmorských výškach. Zatiaľ čo v bežných nadmorských výškach je vo vzduchu 21 % kyslíka, v 3 000 metroch nad morom to môže byť len 15 %. Na jedno nadýchnutie tak získa organizmus výrazne menej kyslíka.

Varuje pred ťažkým covidom 

Oxymetre sa v praxi bežne používajú v ordináciách, ktoré sa zameriavajú na liečenie respiračných chorôb. Viac sa o nich začalo hovoriť v súvislosti s pandémiou. Existuje totiž súvislosť medzi úrovňou SpO2 a priebehom ochorenia COVID-19. Zhoršujúci sa stav pľúc sa môže odraziť v nižších hodnotách SpO2. Varovným signálom, že sa ľahký covid komplikuje, je nízka hladina kyslíka v krvi. Tento stav môže nastať, aj keď sa cítite dobre.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor