MENU
zdravy-zivot

Srdce 9 z 10 Slovákov je v ohrození. 5 zmien pre zdravší cholesterol môžete spraviť už dnes

Nebrzdia vás výčitky z prejedania? Ukáže to vyššia hladina cholesterolu.
Zdravý život

Srdce 9 z 10 Slovákov je v ohrození. 5 zmien pre zdravší cholesterol môžete spraviť už dnes

K vysokej hladine cholesterolu sa najčastejšie dopracujete nevhodnou stravou a sedavým spôsobom života.

Navštívili ste lekára a ten vám oznámil zvýšenú hladinu cholesterolu? Napriek tomu, že je v súčasnosti cholesterol často diskutovanou témou, málokto vie, čo všetko to v praxi obnáša a ako so zvýšeným cholesterolom bojovať. Na jednej strane je pre náš organizmus nepostrádateľný, na strane druhej značia jeho vysoké hodnoty červenú kontrolku, ktorú sa už nikomu neoplatí ignorovať.

Dôležitý cholesterol

Telo každého z nás potrebuje cholesterol na stavbu bunkových membrán, hormónov, vitamínu D a žlče na trávenie tukov. Cholesterol je životne dôležitým prvkom každej jednej bunky všetkých živočíchov, ľudí nevynímajúc. Musíme sa však naučiť rozdeľovať dobrý a zlý cholesterol. Práve v tom tkvie tajomstvo udržania si zdravej hladiny cholesterolu.

V jednoduchosti delíme cholesterol na dobrý (HDL), ktorý nás chráni pred srdcovými ochoreniami, tým že udržiava zlý cholesterol mimo tepien a prináša ho späť do pečene. Zlý cholesterol (LDL) cirkuluje v krvi a môže spôsobiť práve zanášanie tepien, čo spôsobuje ich zúženie a to môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam.

Podľa kardiológa a obezitológa, MUDr. Ivan Majerčáka, Slováci najčastejšie umierajú práve na srdcovo-cievne ochorenia. Trend je síce klesajúci, nie je však menší v porovnaní s okolitými krajinami. ,,V súčasnosti je už preukázaná príčinná súvislosť medzi zvýšenou hladinou cholesterolu a kardiovaskulárnym rizikom, ktoré sa už dávno netýka len staršej generácie. Až 9 z 10 Slovákov má minimálne jeden z rizikových faktorov pre vznik kardiovaskulárneho ochorenia."

Neliečte krvné výsledky, starajte sa o seba stále

Prvou záchranou v boji s vysokou hladinou cholesterolu v krvi je zmena životného štýlu. To nebýva jednoduchá voľba. Možno sa trápite s množstvom protichodných rád a je pre vás náročné určiť, čo je vlastne zdravé. Nato stačí jednoduché pravidlo ,,Zachovajte si zdravý rozum". Medzi zásadné opatrenia jednoznačne patrí úprava jedálneho lístka, dostatok pohybu a vyhýbať sa škodlivým látkam ako cigarety a alkohol, priveľa cukru, soli, tukov a kofeínu. 

Okrem udržiavania si zdravého životného štýlu, stavte na stravu s obsahom berberínu, ktorý prispieva k normálnej hladine cholesterolu. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou sú aj antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antioxidantu, ktorým je astaxantína koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.

Ako by mal teda vyzerať zdravý jedálniček, ktorý dostane cholesterol pod kontrolu? Každý deň, ale minimálne 4-krát do týždňa si doprajte vlákninu, omega-3-mastné kyseliny v rybách, olivový olej, prírodné antibiotiká - napríklad cesnak.

Hýbte sa aspoň trikrát do týždňa a strážte si obvod bruška. U mužov väčší ako 94 centimetrov a u žien 80 centimetrov veští problémy. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia