MENU
zdravy-zivot

Správne dýchanie pomôže pľúcam i tráveniu. Ako si ho nacvičiť?

O kýchnutí existuje neskutočne mnoho povier a jednou z nich je i to, že sa zastavia všetky telesné funkcie na pár stotín sekundy. A to aj vrátane srdca! Nie je to však pravda, hoci odborníci pripúšťajú, že počas kýchnutia srdce zmení rytmus. Rovnako sa hovorí, že človek nedokáže kýchnuť s otvorenými očami, no však i táto povera sa už podarila vyvrátiť. Ak sa budete pekelne sústrediť, podarí sa vám to, ale hlbší zmysel to nemá.

Súvisiace témy

Zdravý život

Správne dýchanie pomôže pľúcam i tráveniu. Ako si ho nacvičiť?

Kedy ste sa naposledy zastavili a sústredili na svoj dych? Hoci ide o prirodzenú a podvedomú činnosť, oplatí sa mu venovať, aj kvôli hlave.

Ak sa začnete sústrediť na dýchanie, zistíte, že často je rýchle a plytké. Podpisuje sa pod to stres, napätie, ale i nesprávne sedenie. Pri počítači, pozeraní do mobilu spustíte plecia, zhrbíte sa a ste akoby v klbku. Na hlboké dýchanie nie je v tomto prípade priestor. Správny nádych a výdych sa neodrážajú pozitívne len na kapacite pľúc. Pri vedomom hlbokom dýchaní sa vám musí „zväčšovať“ brucho. Stimulujete si tak oblasť tráviaceho traktu, čo pomôže naštartovať metabolizmus. Cielené dychové cvičenia uvoľňujú oblasť žalúdka i čriev a podporujú ich zdravé fungovanie.

Učte sa dýchať v ľahu

Pre organizmus je ideálne bránicové dýchanie. Pri nádychu by ste mali pociťovať, ako sa vám rozširujú rebrá a brucho. Plecia nezdvíhajte, mali by zostať v prirodzenej pozícii. Hrudník sa nemôže hýbať nahor. Na tento typ dýchania si zo začiatku pokojne urobte priestor len 10 minút denne, postupne si ho osvojíte. Najľahšie ho budete trénovať v ľahu na chrbte, ruky si položte na hrudník a brucho. Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Postupne ho môžete uplatňovať aj v sede, kedykoľvek počas dňa. Správne dýchanie je balzamom pri syndróme dráždivého žalúdka alebo čriev.

Pomôže nielen tráveniu

Zjednodušene možno povedať, že bránicovým dýchaním pomasírujete žalúdok. Na tento typ dýchania si spomeňte v nárazových stresových situáciách. Ak sa pri ňom nadýchnete nosom a vydýchnete ústami, zbavíte sa napätia. V období, keď sa na zbiera stresu viac, si nájdite každý večer čas na relaxačné dýchanie. Pohodlne si sadnite, ruky položte voľne na nohy, zhlboka sa nadýchnite a ústami vydýchnite takmer všetok vzduch. Opakujte 5-krát. Hlboké a pravidelné dýchanie je pre organizmus signálom, že všetko je v poriadku a môže sa uvoľniť. Zároveň si tak stres nezasadne na vaše trávenie.

Nafukuje vás?

Dospelý človek sa počas minúty nadýchne dvanásť- až osemnásťkrát. Pri jednom nádychu sa napríklad do pľúc dostane približne pol litra vzduchu. Mozog potrebuje na správne fungovanie až 80 percent kyslíka. Pomocou hlbokého a pomalého dýchania dokáže organizmus absorbovať 6- až 10-krát viac vzduchu ako pri rýchlom a plytkom dýchaní. Pri stresových situáciách, ale i nesprávnom sedení príde po plytkom dýchaní chvíľa, keď sa potrebujete poriadne nadýchnuť. Organizmus sa hlási aj nafúknutým bruchom, tráviaci trakt je paralyzovaný, lebo mu chýba kyslík. Aj nepríjemné nadúvanie môže zhoršiť nesprávne dýchanie. Pomôže opäť cvik. Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy. Dlane si položte jemne na brucho. Ak sa pri nádychu prsty od seba vzďaľujú, dýchate správne do žalúdka.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor