MENU
zdravy-zivot

Spoznajte 6 typov obezity: V ktorej kategórii ste sa našli?

Nie každý priberá rovnako, aké sú špecifiká vášho „priberacieho“ štýlu?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Spoznajte 6 typov obezity: V ktorej kategórii ste sa našli?

Neexistuje jedna obezita, ale rovno šesť druhov. Aké majú špecifiká a ako na ňu?

Menej jesť, viac sa hýbať. Univerzálne riešenie pre ženy, mužov, starých a mladých. Výskumníkom z Veľkej Británie to už však nedalo. Keby mal ťažký problém naozaj také ľahké riešenie, prečo by obéznych ľudí stále pribúdalo?

Zozbierané údaje 4 144 obéznych z Yorkshire Health Study im prezradili, že hoci všetci majú BMI vyššie než 30 a sú klasifikovaní ako obézni, zďaleka nie sú rovnakí. Podľa spoločných znakov ich rozdelili do šiestich skupín, pričom každá má svoje priberacie špecifiká. Rozhodoval vek, pohlavie, etnický pôvod, sociálno-ekonomický status, zdravotný stav a životný štýl.

Spoločenskí mladí muži

Kilá navyše na nich lepí alkohol, ktorý si neodpustia každý večer s priateľmi.Kilá navyše na nich lepí alkohol, ktorý si neodpustia každý večer s priateľmi.
Kilá navyše na nich lepí alkohol, ktorý si neodpustia každý večer s priateľmi.
Zdroj: Shutterstock

Vek: do 30 rokov

Problém: sedavý spôsob života a alkohol

Riešenie: Menej piť a ak áno, tak pri tom aspoň nejesť. Viac kráčať a prirodzene sa hýbať. Kilá navyše na nich lepí alkohol, ktorý si neodpustia každý večer s priateľmi. Popri popíjaní sa dobre zabavia a ešte lepšie najedia.

Na druhý deň to síce vyšportujú na futbale alebo v posilňovni, lebo zdravý životný štýl im nie je úplne cudzí, ale to nestačí. Málo sa totiž prirodzene hýbu, minimálne chodia.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor