MENU
zdravy-zivot

TOP potraviny, ktoré vás ráno naštartujú a zasýtia na dlho

Ranné jedlo doplní chýbajúce živiny, pomôže so sústredením a zlepší náladu.

Súvisiace témy

Zdravý život

TOP potraviny, ktoré vás ráno naštartujú a zasýtia na dlho

Vyhovárať sa na nedostatok času neobstojí. Raňajky sú dôležité prvé jedlo, ktoré vám dodajú energiu na niekoľko hodín.

Raňajky sú dôležité pre dobrý štart do nového dňa a rozbeh metabolizmus. Ak chudnete alebo sa snažíte udržať si váhu, určite na prvé jedlo ráno nikdy nezabúdajte. A doprajte si také, ktoré vás zasýti nadlho, aby vás hlad nedobehol už doobeda a vy budete uvažovať, čo by ste opäť zjedli.

Vyhladované telo

Podľa odborníkov by mali raňajky tvoriť okolo 25% celkového denného príjmu energie. Prvé jedlo dňa po dlhej nočnej prestávke naštartuje telo a dodá mu potrebnú energiu počas doobedia. Ak si nedoprajete dostatočne sýte raňajky, budete skoro unavení a môžete mať problém so sústredením. Dodajte preto svojmu telu hneď z rána dostatok vitamínov, minerálov a vlákninu s jedlom, ktoré je chutné, sýte, ale nezaťaží vám žalúdok.

Ovsené vločky

TOP potraviny, ktoré vás ráno naštartujú a zasýtia na dlhoTOP potraviny, ktoré vás ráno naštartujú a zasýtia na dlho
Zdroj: Shutterstock.com

Uvarte si z nich kašu, ktorú ochutíte nastrúhaným jablkom, ochuťte škoricou a hrozienkami. Alebo si do kaše vmiešajte rôzne čerstvé alebo sušené ovocie, nezabudnite na orechy a semienka. Takéto jedlo vám dodá energiu na celé doobedie a vy zjete o tretinu menší obed, tvrdia odborníci. Tí skúmaním zistili, že vločky majú nízky glykemický index. To znamená, že udržiavajú stabilnú hladinu krvného cukru, preto z nich nebudete rýchlo hladní. Podľa vedcov môže za to vysoký podiel vlákniny. Vločky tak vstrebávajú veľa vody a starajú sa o pocit plného žalúdka. Hovoríme však o naturálnych vločkách, nie ochutených a zapekaných, ktoré obsahujú veľké množstvo najmä rafinovaného cukru.  

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček má fialové kruhy pod očami, aký vitamín mu môže chýbať?

Kruhy pod očami sa jednoducho z času na čas objavia u každého, aj u dieťaťa, a neznamená to hneď, že ide o vážny problém. Môžu byť dedičné. Je to zväčša rodový jav, niektorí členovia rodiny majú kruhy pod očami, dokonca až tmavšiu kožu v kútikoch očí. Ak ich dieťa nemá stále, môžu byť aj príznakom zápalu prínosových dutín.  Pretrvávajúce tmavé kruhy u detí upozorňujú na chudokrvnosť alebo nedostatok vitamínov. Kruhy môžu byť tiež prejavom alergie. Koža pod očami je tenšia ako na iných častiach tela, a preto horšie prekrýva cievy. Cievky pod očami sa pri alergii rozťahujú a sú viditeľnejšie. Navštívte svojho obvodného pediatra, ktorý vnukovi urobí potrebné vyšetrenia.

čítať viac

Existuje pre mňa proteínový nápoj, ak trpím alergiou na mlieko?

Z hľadiska prognózy je veľmi dôležité, či skutočne ide o alergiu sprostredkovanú IgE protilátkami, vtedy je problém dlhodobý, alebo o precitlivenosť, teda o intoleranciu potvrdenú protilátkami IgG, ktorá sa dá zvrátiť.

Na trhu je pomerne široký sortiment proteínových nápojov, zmesí a kaší. Bývajú monokompotentné alebo zložené, ochutené či naturálne. Najčastejšie obsahujú sójové, hrachové, ryžové či konopné proteíny. Sú dostupné v sieti drogérií a v špecializovaných obchodoch so zdravými potravinami. Širokú škálu produktov s detailným zložením a nutričnou hodnotou nájdete aj na internete.

Čo sa týka vajíčok, niektorí pacienti tolerujú prepeličie vajíčka, ich bielkovina nie je úplne identická so slepačími, pri tom veľmi hodnotná.

 

 

 

 

 

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor