MENU
zdravy-zivot

Spoznajte Onnieho. Pomáha ľuďom, ktorí prežili extrémne násilie

Onnie, 4-ročný labradorský retriever, poskytuje spolu s psychologičkou Alíciou de la Rosa psychologickú starostlivosť obetiam mučenia a extrémneho násilia v centre komplexnej starostlivosti v Mexico City.
Zdroj: Lékaři bez hranic

Súvisiace témy

Zdravý život

Spoznajte Onnieho. Pomáha ľuďom, ktorí prežili extrémne násilie

Pre niektorých ľudí, ktorí zažili traumatické situácie spojené s násilím alebo mučenie, je ťažké vyjadriť svoje emócie a znovu začať dôverovať svojmu okoliu. Onnie im umožňuje prelomiť bariéry.

Onnie, 4-ročný labradorský retriever, poskytuje spolu s psychologičkou Alíciou de la Rosa psychologickú starostlivosť obetiam mučenia a extrémneho násilia v centre komplexnej starostlivosti v Mexico City. Od roku 2017 spravujú toto zariadenie Lekári bez hraníc. Tím zložený z psychológov, sociálnych pracovníkov, lekárov, psychiatrov a fyzioterapeutov sa tu, často aj dlhodobo, stará o zdravie ľudí na úteku. Tí sa buď stretli s násilím vo svojich rodných krajinách, alebo sa vyrovnávajú s traumatickými zážitkami, ktoré ich stretli na migračnej trase.

Onnie je vyškolený tak, aby poskytoval terapeutickú podporu deťom, dospievajúcim, dospelým a ľuďom so zdravotným postihnutím.Onnie je vyškolený tak, aby poskytoval terapeutickú podporu deťom, dospievajúcim, dospelým a ľuďom so zdravotným postihnutím.
Onnie je vyškolený tak, aby poskytoval terapeutickú podporu deťom, dospievajúcim, dospelým a ľuďom so zdravotným postihnutím.
Zdroj: Lékaři bez hranic

Láme bariéry

„Pre niektorých ľudí, ktorí zažili traumatické situácie spojené s násilím alebo mučenie, je ťažké vyjadriť svoje emócie a znovu začať dôverovať svojmu okoliu,“ opisuje de la Rosa. „Spolupráca s Onniem im umožňuje prelomiť bariéry, aby sa mohli terapeutom otvoriť a s dôverou hovoriť o ťažkých situáciách, ktoré zažili,“ dodáva psychologička. Ľudia, o ktorých sa v tomto centre tímy starajú, sa stali obeťami únosov, mučenia či nútenej prostitúcie. Niektorým sa vyhrážali, boli zmrzačení alebo nútení sa zapojiť do organizovaných zločineckých gangov. Sú medzi nimi ale aj preživší sexuálneho násilia alebo osoby, ktoré boli svedkami vraždy niekoho z členov vlastnej rodiny.

Príprava na hladkanie

Terapeutické psy sú pre túto prácu cvičené už od útleho veku. Onnieho trénovali už ako šteňa, kedy bol vystavený rôznym zvukovým podnetom, prostrediam, ľuďom a predmetom. Keď mal rok, začal jeho oficiálny výcvik, vďaka ktorému sa stal terapeutickým psom. Náplňou tréningu bol kurz základnej poslušnosti, aby sa naučil napríklad na povel sadnúť, ľahnúť, otočiť sa, podať labku, skákať a pohybovať sa tak, aby ho pacienti s motorickými ťažkosťami mohli hladkať.

Onnie a de la Rosa sú súčasťou tímu Lekárov bez hraníc už dva roky. „Sme šťastní, že sa nám podarilo spoločne so všetkými, ktorí sa starajú o preživších, pomôcť našim pacientom a uzdraviť ich. Veľmi nás motivuje, keď vidíme známky zlepšenia u ľudí, ktorí toľko trpeli a prichádzajú k nám do centra traumatizovaní,“ uzatvára psychologička.Onnie a de la Rosa sú súčasťou tímu Lekárov bez hraníc už dva roky. „Sme šťastní, že sa nám podarilo spoločne so všetkými, ktorí sa starajú o preživších, pomôcť našim pacientom a uzdraviť ich. Veľmi nás motivuje, keď vidíme známky zlepšenia u ľudí, ktorí toľko trpeli a prichádzajú k nám do centra traumatizovaní,“ uzatvára psychologička.
Onnie a de la Rosa sú súčasťou tímu Lekárov bez hraníc už dva roky. „Sme šťastní, že sa nám podarilo spoločne so všetkými, ktorí sa starajú o preživších, pomôcť našim pacientom a uzdraviť ich. Veľmi nás motivuje, keď vidíme známky zlepšenia u ľudí, ktorí toľko trpeli a prichádzajú k nám do centra traumatizovaní,“ uzatvára psychologička.
Zdroj: Lékaři bez hranic

Onnie dnes vyzerá smutne

Psychoterapia za pomoci zvierat pomáha tiež ľuďom vyjadriť emócie. „Niektorí pacienti so zložitou traumou nedokážu povedať: „Dnes som veľmi smutný“, ale môžu povedať: „Onnie dnes vyzerá smutne“,“ vysvetľuje de la Rosa, podľa ktorej tak psychoterapeut dokáže lepšie spoznať ich skutočnú náladu. Pacienti tiež prenášajú dôveru, ktorú cítia k psovi, na terapeuta. Myslia si, že ak Onnie chce byť s Aliciou, znamená to, že jej môžu dôverovať aj oni.

Pokračovanie na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor