MENU
zdravy-zivot

Zorientujte sa v glykemickom indexe. Vyberte si potraviny, z ktorých nepriberiete

Young,Woman,Holds,A,Carrot,And,A,Bagel,In,A
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zorientujte sa v glykemickom indexe. Vyberte si potraviny, z ktorých nepriberiete

Glykemický index je číslo, ktoré poskytuje informáciu o tom, ako rýchlo sa sacharidy v jedle premenia na glukózu a ovplyvnia váš hlad. Ideálne sú potraviny s nízkym glykemickým indexom, ktoré zabezpečia optimálnu hladinu cukru v krvi, znížia váš apetít a ustrážia hmotnosť.

To, ako rýchlo sa sacharidy v potravine vstrebávajú a ovplyvňujú hladinu glukózy v krvi vyjadruje glykemický index (GI) na stupnici od 0 po 100. Čím nižšie číslo potravina má, tým menej ovplyvňuje hladinu cukru v krvi.

Potraviny a glykemický index

Každá potravina určitým spôsobom ovplyvňuje hladinu krvného cukru, a to v dôsledku kombinácie obsahu sacharidov, minerálnych látok a živín.

  • Najvýznamnejšie pôsobí kombinácia cukor a škrob.
  • Naopak, bielkoviny a tuky neovplyvňujú vylučovanie inzulínu.
  • Komplexné sacharidy sa trávia pomalšie ako jednoduché cukry a GI nezvyšujú tak rýchlo a výrazne.
  • Vláknina a tuky vstrebávanie spomaľujú, tým znižujú výslednú hodnotu GI jedla.

Niektoré potraviny spôsobujú, že vaša hladina cukru v krvi veľmi rýchlo stúpa. Je to preto, že sacharidy, ako sú rafinované cukry sa ľahšie menia na glukózu, ktorú telo používa ako zdroj energie.

Nízky GI majú potraviny s najnižším obsahom cukru a hladinu glukózy ovplyvňujú len mierne. Tieto sú najvhodnejšie na chudnutie a udržanie váhy.

Naopak, potraviny s vysokým GI obsahujú veľa cukru, ktorý sa rýchlo vstrebáva do krvi a výrazne zvyšuje hladinu glukózy, čím sa vylúči väčšie množstvo inzulínu. Hladina cukrov v krvi zase začne kolísať. Čím je vyššia a častejšia konzumácia potravín s vysokým GI, tým vyššia je tvorba tuku z nadbytočne prijatých cukrov. Po zjedení takýchto potravín rýchlo vyhladnete, a máte chuť na ďalšie kalorické jedlo, v dôsledku čoho priberáte.

Zoznam potravín s nízkym GI nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor