MENU
zdravy-zivot

Zbohom nafúknuté bruško! 8 príčin a tipov proti nadúvaniu

Väčšina žien má cysty menšie ako 10 centimetrov. Niektoré môžu ale dosahovať skutočne nadmerné veľkosti. Ženy majú pocit, že pribrali, k tomu ich trápia bolesti brucha a nadúvanie. Aj v takomto prípade by mali vyhľadať svojho gynekológa.

Súvisiace témy

Zdravý život

Zbohom nafúknuté bruško! 8 príčin a tipov proti nadúvaniu

Plynatosť je nepríjemná a stretávame sa ňou všetci. Čo vám ju spôsobuje a ako sa nepríjemných pocitov zbaviť?

Príčiny nadúvania sú rôzne. Z tých vážnejších môže ísť o ochorenia žalúdka, pečene, tenkého a hrubého čreva či iných orgánov a psychický stres.

Najčastejšie ho má na svedomí nevhodné stravovanie. V tráviacom trakte sa tvoria nadbytočné plyny, ktorých sa hrubé črevo sa zbavuje priemerne 10 ráz za deň. Ak ostávajú v tele, vyvolávajú zdúvanie, kŕče, škvŕkanie a plynatosť.

1. Vyhýbajte sa rizikovým potravinám

Založte si denník, do ktorého si budete poctivo písať, čo ste každý deň zjedli. Robte tak minimálne mesiac. Snažte sa zistiť, ktoré potraviny vám nerobia dobre a vylúčte ich z jedálneho lístka. Tieto sú najrizikovejšie: čerstvý chlieb a pečivo, nedostatočne uvarené strukoviny, kapusta a kel, surová cibuľa a cesnak, veľmi sladké potraviny, šľahačka, mastné jedlá ako zemiakové hranolčeky, vyprážaná zelenina, surová strava, sýtené nápoje, káva.Založte si denník, do ktorého si budete poctivo písať, čo ste každý deň zjedli. Robte tak minimálne mesiac. Snažte sa zistiť, ktoré potraviny vám nerobia dobre a vylúčte ich z jedálneho lístka. Tieto sú najrizikovejšie: čerstvý chlieb a pečivo, nedostatočne uvarené strukoviny, kapusta a kel, surová cibuľa a cesnak, veľmi sladké potraviny, šľahačka, mastné jedlá ako zemiakové hranolčeky, vyprážaná zelenina, surová strava, sýtené nápoje, káva.
Zdroj: Shutterstock

Založte si denník, do ktorého si budete poctivo písať, čo ste každý deň zjedli. Robte tak minimálne mesiac. Snažte sa zistiť, ktoré potraviny vám nerobia dobre a vylúčte ich z jedálneho lístka.

Tieto sú najrizikovejšie: čerstvý chlieb a pečivo, nedostatočne uvarené strukoviny, kapusta a kel, surová cibuľa a cesnak, veľmi sladké potraviny, šľahačka, mastné jedlá ako zemiakové hranolčeky, vyprážaná zelenina, surová strava, sýtené nápoje, káva.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia